l1

prevnext

Льон Палласів

Linum pallasianum Schult.

Червона книга України Льон ПалласівКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Льонові. Linaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Крим. Наводиться також для Болгарії як зниклий. У Криму спорадично трапляється в Передгір'ї (зх.), гірській частині (сх.), на Пд. березі Криму та Керченському п-ові. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні (окол. м. Судака, с. Уют-ного, м. Феодосії, м. Старого Криму; м. Севастополь, мис Казантип, г. Мітрідат, окол. с. Золоте, Чокракський ковиловий масив, г. Опук, г. Кончек), невеликі за розміром (нараховують до кількох десятків особин). Стан більшості популяцій задовільний. Хоча вид приурочений до природних місцезростань, але досить стійкий до порушень природного характеру.

Причини зміни чисельності:

При надмірному впливі антропогенних факторів, (порушення місцезростань, будівництво, сільськогосподарська діяльність, витоптування в результаті рекреації, випасання худоби) відбувається різке зменшення чисельності. Процес відновлення повільний, що пов'язано з біоморфологічними і екологічними особливостями - специфікою форми росту, малою кількістю коробочок і насіння, стенотопністю.

Умови місцезростання:

Сухі кам'янисті, крейдяні та глинисті остеп-нені схили, скелі, вапнякові насипи, мер-гелисті місця, на ґрунтах з бідним вмістом азоту. Трапляється в петрофітних степах Гірського Криму. Угруповання кл. Festuco-Brometea. Геміксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Напівкущик, 7-20 см заввишки, з несправжньорозетковими пагонами. Коренева система стрижнева, підземні пагони у вигляді коротких кореневищ, гілок кау-декса. Рослини повністю опушені густими, короткими, відстовбурченими, сріблясто-білими волосками. Листки широколінійні, сидячі. Суцвіття дихазій, квітки жовті. Плід коробочка. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють на території Карадазького, Ка-зантипського та Опукського ПЗ. Необхідний контроль за станом популяцій. Заборонено порушення місць зростання, випасання, організацію місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Голубев, 1996; Дидух, Шеляг-Сосонко, 1982; Дубовик, 2005; Ена, 2001; Мороз, 2004; Новосад, 1992; ЧКУ Болгарії, 1984.

Автор:

О.М. Оптасюк, В.В. Новосад

Фото, малюнок:

В.Ю. Летухова