l1

prevnext

Сверція (бешишниця) багаторічна

Swertia perennis L.

Червона книга України Сверція (бешишниця) багаторічнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Тирличеві. Gentianaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейський вид, поширений у Піренеях, Альпах, Апеннінах, Судетах, Карпатах і Балканах; проникає на рівнинну у Центральній та Сх. Європі, до балтійського узбережжя. В Україні: у Карпатах (Свидовець, Чорно-гора, Мармароські й Чивчино-Гринявські масиви), на Малому Поліссі, пн.-зх. Поділлі, зник на Розточчі. У рівнинних оселищах трапляється підвид бешишниця звичайна типова - subsp. perennis, натомість у Карпатах - гірський підвид бешишниця звичайна альпійська - subsp. alpestris. Адм. регіони: Рв, Лв, Ів, Зк, Чц, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції невеликі за площею і чисельністю. Як правило, налічують близько сотні генеративних особин і займають площу до 0,1 га. Переважна більшість особин є вегетативними.

Причини зміни чисельності:

Гірські популяції стабільні, рівнинні перебувають під загрозою зникнення через осушувальну меліорацію. Низка популяцій на Розточчі й Волино-Поділлі за останні десятиліття зникли.

Умови місцезростання:

Угруповання карбонатних боліт союзу Magnacaricion і порядку Molinietalia, а в Карпатах ще й приджерельні й приструмкові ділянки, що належать до союзу Cratoneurion commutati. Гігрофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна довгоко-реневищна рослина 10-70 см заввишки. Прикореневі листки блискучі, еліптичні, тупі; стеблові - видовжено-еліптичні або ланцетні, гострі, розташовані супротивно, рідше почергово. Квітконосний пагін розгалужений лише у суцвітті, несе 1-40 квіток. Пелюстки брудно-фіолетові, пунктирно-смугасті, видовжено-ланцентні, гострі, 10-16 мм завдовжки, мають по два війчасті нектарники. З бічних бруньок на кореневищах розвиваються столони, що забезпечують вегетативне розростання. Плід яйцеподібна коробочка 10-13 мм завдовжки. Цвіте в серпні-вересні, плодоносить у вересні. Розмножується вегетативно й насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському БЗ, Карпатському НПП, ландшафтному заказнику "Верхо-бузькі болота" (Львівська обл.), Бущансько-му заказнику і Дермансько-Мостівському РЛП (Рівненська обл.). Заборонено порушення гідрологічного режиму місць зростання, проведення як осушувальної меліорації, так і надмірного підтоплення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Андрієнко, Антонова, 1986; Андрієнко, Прядко, 2001; Кагало, 1990; Кобів, 2004; Zapatowicz, 1889.

Автор:

Ю.Й. Кобів

Фото, малюнок:

В.В. Буджак, Ю.Й. Кобів