l1

prevnext

Тирлич весняний

Gentiana verna L.

Червона книга України Тирлич веснянийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Тирличеві. Gentianaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Циркумполярний аркто-альпійський вид, диз'юнктивно поширений у Євразії. Звичайний у Альпах. Відомі нечисленні місцезростання у Пд. Карпатах (Румунія), майже відсутній в інших частинах Карпат (Словаччина й Польща), в Судетах (Чехія). В Україні - знайдений нами у 1961 р. (ур. Гереджівка в окол. смт. Ясіня Рахівського р-ну на висоті близько 700 м н. р. м.). Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

У квітні 1962 р. популяція налічувала 72 особини на площі близько 50 м2. З часом площа цієї популяції й її щільність збільшились; у 1987 р. вона мала площу близько 1 га, де було 96 великих куртин, й вибірка з 25 куртин містила 310 рослин з бутонами та квітками. У 2003 р. на площі понад 2 га відмічено близько 1000 рослин. Структура популяції повночленна.

Причини зміни чисельності:

Збільшенню чисельності сприяла меліорація.

Умови місцезростання:

Локалітет на Гереджівці - невелике за розмірами (близько 2 га) осоково-мохове евтрофне болото з домінуванням Carex davalliana (союз Caricion davallianae кл. Scheuchzerio-Caricetea). Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з кореневищами, які інтенсивно галузяться. Стебла прямостоячі (5-10 см), закінчуються поодинокими квітками. Листки довгасто-еліптичні, частково утворюють прикореневі розетки, але супротивно розміщені на стеблах. Чашечка зрослолистко-ва, п'ятизубчаста, віночок дзвоникуватий, темносиній, з трубочкою 2-3 см завдовжки й коротким майже плоским відгином, 2-3 см в діаметрі. Плоди коробочки. Цвіте у кінці квітня - на початку травня, плодоносить у травні-липні. Розмноження переважно вегетативне, рідко насіннєве.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно створити в ур. Гереджівка заказник, запровадити заповідний режим й моніторинг. Заборонено збирання рослин, втручання в їх локалітети, заліснення, зміна гідрологічного режиму, випасання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Зи-ман, Вайнагій, 1991; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976; Чопик, 1979.

Автор:

С.М. Зиман

Фото, малюнок:

О.В. Булах