l1

prevnext

Тирлич крапчастий

Gentiana punctata L.

Червона книга України Тирлич крапчастийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Тирличеві. Gentianaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейський субальпійський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гори Середньої Європи (Карпати, Пн. Балкани). В Україні - Чорногора, Свидовець, Ґорґани, Мармароські Альпи, Чивчини (масив Гнєтеса-Команова, г. Сулігул). Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Зростає нечисельними групами та поодиноко. Переважають дорослі генеративні та ювенільні особини.

Причини зміни чисельності:

Випасання, витоптування та збирання кореневищ населенням.

Умови місцезростання:

У субальпійському та альпійському поясах на висоті 1100-1900 м н. р. м. серед соснових стелюхів (союз Pinion mughi), у складі високогірних ацидофільних біловусників (порядок Nardetalia) у западинах і пониженнях, льодовикових котлах у складі ендемічної для Українських Карпат асоціації Hyperico grisebachii- Calamagrostietum villosae, серед субальпійських чагарничкових угруповань (кл. Loiseleurio-Vaccinietea), вздовж верхньої межі лісу в прируслових ділянках і опускається в лісовий пояс (союз Adenostylion alliariae). Росте на свіжих, кислих або слабокислих бідних на вапно гумусних кам'янистих ґрунтах, в умовах освітлення або помірного затінення. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з потовщеним зморшкуватим кореневищем. Стебло прямостояче, голе, 20-60 см заввишки, не галузиться. Листки прості, зелені, шкірясті, яйцеподібні або еліптичні, 6-9 см завдовжки і 3-6 см завширшки, з 3-5 чіткими дуговими жилками. Нижні листки утворюють розетку, верхні - стеблообгортні. Суцвіття верхівкове, нечітко відмежоване від стебла. Квітки майже сидячі, зібрані по (1)2-3(5) в пазухах верхніх 2-3 пар листків. Чашечка, плівчаста, неправильна, майже непомітна. Віночок дзвоникоподібний, шестилопате-вий, 2,6-2,9 см завдовжки, яскраво-жовтий, зсередини густо вкритий темними цятками. Плід коробочка, насіння дрібне до 9 мм в діаметрі, крилате. Цвіте в липні-серпні. Плодоносить в серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському БЗ, заказниках загальнодержавного значення "Свидовець-кому" (Закарпатська обл.), "Товпишівсько-му" (Івано-Франківська обл.) та на території пам'ятки природи "Урочище Верхнє Озери-ще" (Івано-Франківська обл.). Заборонено надмірне випасання, збираня кореневищ та рослин в цілому, порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Лікарська, декоративна рослина.

Основні джерела інформації:

Малиновський, Крічфалушій, 2002; Флора УРСР, 1957; ЧКУ, 1996.

Автор:

Н.М. Шиян, І.І. Чорней

Фото, малюнок:

С.Ю. Войтюк