prevnext

Кальдезія білозоролиста

Caldesia parnassifolia (L.) Parl.

Червона книга України Кальдезія білозоролистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Частухові. Alismataceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Реліктовий термофільний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середня і Пд. Європа, пд. і зх. Сх. Європи (ізольовані місцезнаходження), Пд. і Пд.-Сх. Азія, Японія, Мадагаскар, Пн. Америка. В Україні в XIX - першій третині XX ст. вид був поширений на Поліссі: в заплавах Дніпра неподалік Києва, Сейму та Лісостепу: по Дніпру біля м. Переяслав-Хмельницький.м. Золотоноша, по Сіверському Дінцю біля м. Вовчанськ, м. Балаклея та в окол. м. Харків, але ці місцезнаходження зникли. Сьогодні вид відомий з Цуманської пущі (Волинь). Адм. регіони: Вл, Кв, Чн, См, Чк, Хр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції представлені у вигляді окремих невеликих куртин.

Причини зміни чисельності:

Осушувально-меліоративні роботи, що супроводжуються зміною гідрологічного режиму екотопів, евтрофікація водойм, низька репродуктивна здатність виду та періодичність розвитку залежно від температурних умов вегетаційного періоду.

Умови місцезростання:

(водна форма); по берегах стариць, канав, на болотах (наземна форма). Ґрунти піщані замулені. Займає екотопи від характерних для угруповань класу Potametea, до заболочених - класу Phragmiti-Magnocaricetea. Пдрогелофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Однорічна або багаторічна трав'яна рослина 20-50 (80) см заввишки. Кореневище тонке, вкорочене. Листки в прикореневій розетці, довгочерешкові, листкова пластинка від овальної до яйцеподібної з серцеподібною основою, 5-15 дугоподібними жилками. Суцвіття волоть із кільчасто (по 3) розміщеними гілками. Квіти білі дрібні. Плід збірний, із 6-10 кістянкоподібних сім'янок. Цвіте у червні -липні, плодоноситьу липні-серпні. При високих літніх температурах розмножується насінням, в холодні роки - вегетативно завдяки туріонам.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в заказнику загальнодержавного значення "Кормин" та загальнозоо-логічному заказнику місцевого значення "Чортове болото" на Волині. Заборонено порушення гідрологічного режиму, (осушення територій, їх забруднення).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, кормове.

Основні джерела інформації:

Біорізноманіття Цуманської пущі та питання його збереження, 2004; Зоз, 1931; Лавренко, 1925; Па-чоский, 1893; Флора УСРР, 1935; Casper, Krausch, 1980.

Автор:

Г.А. Чорна

Фото, малюнок:

О.С. Мандзюк