l1

prevnext

Тирлич жовтий

Gentiana lutea L.

Червона книга України Тирлич жовтийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Тирличеві. Gentianaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейський субальпійський реліктовий вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гори Зх., Ср. та Пд. Європи, зх. частина Малої Азії. В Україні - Карпати (хребти Чорногора, Свидовець, Ґорґани, Мармароські Альпи, Полонина Боржава). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

У минулому вид був поширений від Ґорґан до Чивчин, але внаслідок масового збору залишилися три ізольовані популяції на гг. Свидів-ці, Чорногорі та на Попі Івані Мармароському. Популяції повночленні з переважанням генеративних особин. Самопідтримання забезпечується як за рахунок вегетативного, так і генеративного поновлення. Найвища щільність відмічена в умовах малоінтенсивного випасу. За межами наведених популяцій вид трапляється невеликими групами.

Причини зміни чисельності:

Випасання, витоптування та масове безконтрольне збирання кореневищ населенням.

Умови місцезростання:

В субальпійському та альпійському поясах на висоті 900-1920 м н. р. м. в заростях Pinus mugo, Juniperus sibirica, Duschekia alnobetula (союз Pinion mughi), на біловусникових і щучкових луках (порядок Nardetalia), переважно на схилах пд. експозиції або в днищах карів, на гірсько-лучних ґрунтах, багатих на вапно, а також в угрупованнях союзів Juncion trifidi (кл. Juncetea trifidi), Adenostylion alliariae та Calamagrostion villosea (кл. Betulo-Adenostyleea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з вкороченим багатоголовим кореневищем. Стебло прямостояче, голе, 60-120 см заввишки. Листки прості, шкірясті, овальні або яйцеподібно-еліптичні. Листки прикореневої розетки 10-30 см завдовжки і 4-17 см завширшки, з 5-7 чіткими дуговими жилками. Стеблові листки сидячі, напівстеблообгортні, з 3-5 жилками, менші розеткових. Суцвіття верхівкове, нечітко відмежоване від стебла. Квітки по 3-11 в пазухах верхніх 3-7 пар листків. Чашечка плівчаста, неправильна, майже непомітна. Віночок колесоподібний, 5-7-лопатевий, яскраво-жовтий. Плід коробочка. Насінини дрібні, ширококрилаті. Цвіте в липні-серпні. Плодоносить в серпні-вересні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському НПП, Карпатському БЗ, у заказнику загальнодержавного значення "Апшинецький" (Закарпатська обл.) та ін. Необхідно забезпечити репатріацію в ур. Зелений Жолоб і на Чорногорі. Заборонено збирання рослин, організацію надмірного випасання, стійбищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують у деяких ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське, декоративне.

Основні джерела інформації:

Атлас ареалов и ресурсов лекарственніх растений СССР, 1986; Крись, 1971; Малиновський, Царик, Жиляєв та ін., 1998; Флора УРСР, 1957; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.

Автор:

Н.М. Шиян

Фото, малюнок:

Н.М. Сичак