prevnext

Сосна Станкевича (піцундська різновидність Станкевича)

Pinus stankewiczii (Sukacz.) Fomin

Червона книга України Сосна Станкевича (піцундська різновидність Станкевича)Карта поширення виду

Судинні рослини
Голонасінні Pinophyta. (Gymnospermae)
Соснові. Pinaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Ендемічна раса (var. stankewiczii Sukacz.) термофільно-середземноморського виду P. brutia, що знаходиться на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

P. brutia s.l. - типовий середземноморський вид, в складі якого виділяється P. pithyusa (кримсько-західнокавказький ендем) та var. stankewiczii (Пд. Крим). В Україні: Пд. берег Криму (мис Айя - урочища Аязьма, Батилиман, Ласпі та окол. Судака - г. Сокіл, ур. Новий Світ). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Формує три локальні популяції, розміром приблизно 10-30 га, дерева різновікові, максимальний вік понад 200 років. У популяціях вид домінує (зімкненість крон 0,2-0,6), формує деревостан. В окремих місцях поновлення нормальне, хоча в цілому розмір популяцій скорочується.

Причини зміни чисельності:

Інтенсивне вирубування в минулому, підпали, низька ценотична конкуренція, чутливість до SO2, HF, HCl.

Умови місцезростання:

Едифікатор лісів та рідколісь на крутих сухих приморських пд. схилах (до висоти 250 м н.р.м.) з щебенисто-кам'янистими коричневими ґрунтами, що підстилаються вапняками. Трапляється також у складі ялівцевих рідколіссь. Угруповання кл. Quercetea pubescenti-petraeae відносяться до специфічної асоціації Achnathero- Pinetum pityusae. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Вічнозелене дерево до 25 м заввишки. Росте швидко, плодоносити починає в 15-20 років. На гілках кора жовто-бура, відслонюється пластинками в основі стебла, має товщину до 10 см, стає буро-сірою. Хвоя світло-зелена, жолобчаста, 10-17 см завдовжки. Шишки жовто-бурі, яйцеподібні, 6-10 см завдовжки, поодинокі або розташовані по 2-3. Запилюється у квітні-травні. Плодоносить у вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Угруповання занесені до "Зеленої книги України". Вид охороняють у заказниках загальнодержавного значення "Мис Айя", "Новий Світ", "Караул-Оба". Необхідно вивчити динаміку популяцій. Заборонено рубки, розведення вогнищ і підпали, підсів чи підсадка інших культур, порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують і використовується для створення штучних посадок соснових лісів разом з іншими близькими видами P brutia на Пд. березі Криму.

Господарське та комерційне значення:

Лісоформуюче, ґрунтозахисне, кміматоре-гулююче, водорегулююче, як селекційний матеріал для озеленення.

Основні джерела інформації:

Дидух, 1988; Дидух, Вакаренко, Шеляг-Сосонко, 1986; Екофлора України, 2000; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дидух, Молчанов, 1985; Didukh, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

В.П. Ісіков