prevnext

Сосна кедрова (кедрова європейська)

Pinus cembra L.

Червона книга України Сосна кедрова (кедрова європейська)Карта поширення виду

Судинні рослини
Голонасінні Pinophyta. (Gymnospermae)
Соснові. Pinaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Середньоєвропейський монтанний плейстоцено-вий релікт.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Альпи, Зх., Сх, Пд. Карпати на висотах 1200-2500 м н.р.м. В Україні у вигляді смуги локалітетів з пн. зх. на пд. сх. по водозборах верхів'я р. Свіч, Лімниця, Бистриця Солотвинська, Бистриця Надвірнянська, від Брустурянки до Пруту. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Переважна більшість локалітетів сконцентрована в Ґорґанах (4159,9 га) - по вершинах головних хребтів (Артиця, Матахів, Ґорґан, Явірник, Верхній Пасічний та ін.). У Чорногорі вид поширений на площі 34,7 га, на г. П'єтрос, в ур. Гаджина, Кізі-Улоги, на хребті Кедрува-тий - Погорілець, в ур. Кедроватий. Локальні популяції невеликі за площею та чисельністю особин, характерна циклічність поновлення популяцій новими генераціями особин.

Причини зміни чисельності:

Вирубки лісів, незадовільне відновлення у зв'язку з розростанням ялиці.

Умови місцезростання:

На стрімких схилах різної експозиції, вкритих валунами, на бідних, кислих, свіжих, іноді перезволожених ґрунтах на висоті 900-1300 м н.р.м. Едифікатор угруповань до союзу Piceion abietis, як правило в умовах, де позиції Picea abies послаблені, заходить в угруповання союзу Pinion mughi. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Хвойне дерево 20-25 (30 м) заввишки, тривалістю життя до 400 і більше років. Крона яйцеподібна, кора тріщинувата коричнево-сірого кольору. Деревина міцна, смолиста, запашна. Хвоя тригранна 8-12 см завдовжки, 1 мм завширшки, зібрана на вкорочених пагонах у пучки по 5 штук. Шишки бурі, яйцеподібні, спрямовані вгору або відхилені вбік, 5-8 см завдовжки, 5 см завширшки. Насіння до 1 см завдовжки, в товстій лушпині, їстівне. Пилування відбувається у червні-липні, насіння достигає у жовтні-листопаді.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в ПЗ "Ґорґани", Карпатському НПП, в заказниках загальнодержавного значення "Грофа", "Тавпіширський", "Яйків-ський", (Івано-Франківська обл.), "Брадуль-ський", "Ґорґани" і "Тавпишірка", "Кедрин-ський" (Закарпатська обл.). Необхідно взяти під охорону всі місцезнаходження виду. Заборонено вирубування дерев.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне, декоративне, ґрунтотвірне, харчове, технічне.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2000; Смаглюк, 1991; Стойко, 1966; Стойко, Третяк, Бойчук, 1999; Червона Книга України, 1996; Contini, Lavarelo, 1982; Hilitzer, 1932; Kontny, 1938; Srodon, 1936.

Автор:

Л. О. Тасєнкевич, В.І. Мельник, О.Г. Сіренко

Фото, малюнок:

У.Д. Міскевич