Молочай волинський
Euphorbia volhynica Besser ex Racib.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Молочайні. Euphorbiaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Волино-подільський ендемік.Ареал виду та його поширення в Україні:
Подільська, рідше Волинська, височини. Адм. регіони: Рв, Ів, Тр, Хм.
Чисельність та структура популяцій:
Трапляється спорадично у вигляді невеликих за площею й малочисельних локальних популяцій. У разі відсутності руйнівного впливу зовнішніх чинників популяції стабільні, але візуально в них переважають генеративні особини. Насіннєва продуктивність висока, але поновлення відбувається слабо. Цей вид є значно рідкіснішим, ніж вважалося раніше, оскільки більшість його попередніх наведень стосується E. villosa s. str.
Причини зміни чисельності:
Освоєння території: створення кар'єрів, будівництво, неконтрольоване випасання, випалювання старики.
Умови місцезростання:
Ксеротермні чагарникові зарості на схилах, лучні степи, узлісся, іноді відшарування вапняків. Здебільшого у складі угруповань кл. Trifolio-Geranietea, союзу Prunion fruticosae, кл. Festuco-Brometea, рідше в угрупованнях порядку Arrhenatheretalia. Мезофіт, факультативний кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина з сильно розгалуженим здерев'янілим кореневищем. Стебло дуже розгалужене від основи, прямостояче, з пазушними квітконосами й численними неплідними гілочками під ними, 30-60 см заввишки, густо опушене. Листки довгасто-еліптичні, 1-7 см завдовжки й до 2 см завдовжки. Цвіте в травні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється на території ПЗ "Медобори", НПП "Подільскі Товтри", РЛП "Дністровський каньйон", заказника "Касова гора" (Івано-Франківська обл.). Необхідним є моніторинг локальних популяцій виду на природоохоронних територіях. Заборонено руйнування локалітетів, створення нових кар'єрів, не-контрольоване випалювання старики, надмірне випасання та неконтрольована рекреація.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Заверуха, 1985; Флора Восточной Европь, 1996; Флора УРСР, 1955.
Автор:
О.О. Кагало
Фото, малюнок:
Я.І. Капелюх, О.О. Кагало