l1

prevnext

Росичка середня

Drosera intermedia Hayne

Червона книга України Росичка середняКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Росичкові. Droseraceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Комахоїдна рослина на пд.-сх. межі європейської частини ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Охоплює Атлантичну, Центральну та Сх. Європу, Пн. Америку. В Україні трапляється переважно на Правобережному Поліссі, рідше - у Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції невеликі за розміром, місцями щільність висока, спостерігається зменшення їх кількості, особливо у Придніпров'ї.

Причини зміни чисельності:

Осушення та освоєння боліт.

Умови місцезростання:

Обводнені мезотрофні болота, переважно осоково-сфагнові, сосново-березово-сфаг-нові, що належать до кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Багаторічна рослина 5-12 см заввишки. Стебло при основі висхідне, коліноподібне. Листки клиноподібно-оберненояйцеподібні, зверху і по краях вкриті залозистими волосками, утворюють прикореневу розетку. Квітки білі, зібрані у суцвіття по 4-10. Плід - грушоподібна борозенчаста коробочка. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Слід виявити вцілілі місцезнаходження виду в Придніпров'ї та Лісостепу і встановити режим охорони. Охороняється в Поліському, Рівненському та Черемському ПЗ, Шацько-му НПП, в декількох заказниках та пам'ятках природи Правобережного Полісся. Заборонено збирання рослин, проведення меліоративних робіт, знищення біотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське, торфоформуюче.

Основні джерела інформації:

Андриенко, 1977, 1982; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 2002; Каталог раритетного біоріз-номаніття заповідників і національних природних парків України, 2002; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996.

Автор:

Т.Л. Андрієнко

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, О.О. Орлов