l1

prevnext

Комонничок зігнутий

Succisella inflexa (Kluk) G. Beck

Червона книга України Комонничок зігнутийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Черсакові. Dipsacaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Середньоєвропейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Зростає від пн. частини Італії до Литви, Білорусі, України та Зх. Румунії. Є екслав на сх. березі Чорного моря. В Україні трапляється в Закарпатті, Зх. та Центральному Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв, Зк, Жт, Кв.

Чисельність та структура популяцій:

У Закарпатті популяції численні, але невеликі за розмірами. На Поліссі трапляється рідко, найбільші популяції відмічені в заказнику загальнодержавного значення "Кормин" (Волинська обл.), де вид утворює на торф'янистих луках великі куртини та смуги.

Причини зміни чисельності:

Проведення меліоративних робіт, випасання худоби, заліснення лук.

Умови місцезростання:

На Поліссі зростає переважно на болотистих луках та окраїнах боліт по берегах річок (угруповання порядків Scheuchzerietalia palustris, Caricetalia fuscae та Molinietalia). Пов'язаний із торфовими та мулувато-торфовими ґрунтами із pH 6-8. На Закарпатті - на луках та мінералізованих болотах. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина із висхідним стеблом 40-80 см заввишки, яке вкорінюється у вузлах. Суцвіття головчасте. Віночок чотирилопатевий, фіолетово-рожевий. Внутрішня чашечка плеската, позбавлена остей-щетинок. Плід - сім'янка грушоподібної форми, із 8 досить глибокими боріздками. Цвіте у липні- серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням та вегетативно (укоріненням гонів).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Рівненському та "Черемсько-му" ПЗ, НПП "Прип'ять-Стохід," РЛП "Надслу-чанський" (Рівненська обл.), ландшафтному заказнику "Кормин" (Волинська обл.), у низці заповідних об'єктів Закарпаття. Заборонено порушення умов місцезростань, проведення меліоративних робіт на прилеглій місцезростання виду територіях.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, ґрунтозахисне.

Основні джерела інформації:

Біорізноманіття Цуманської пущі та питання його збереження, 2004; Polska Czerwona Ksiega roslin, 2001.

Автор:

Т.Л. Андрієнко

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш