l1

prevnext

Головачка Литвинова

Cephalaria litvinovii Bobrov

Червона книга України Головачка ЛитвиноваКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Черсакові. Dipsacaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Ендемік

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ареал складається з кількох відокремлених локусів в басейнах Сіверського Дінця та Дону: Білгородська, Воронезька, Тамбовська (Росія) і Луганська (Україна) обл. В Україні: в басейні р. Красної, с. Верхня Дуванка Сватівського р-ну. Адм. регіон: Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Достовірно відома одна популяція, структура якої не досліджена.

Причини зміни чисельності:

Природно-історична рідкісність, порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, випасання худоби.

Умови місцезростання:

Чагарники, цілинні схили балок. Мезо-ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина до 2 м заввишки. Стебло одне або кілька, прямостоячі, борозенчасті, у верхній частині супротивно розгалужені. Листки великі, ліроподібно-пірчастороздільні та розсічені, знизу притиснуто-шорстковолосисті, більшість зібрана в основі стебел, вище рідшають і зменшуються. Квітки сірчано-жовті, блискучі, зовні волосисті, зібрані у кулясті головки до 5 см в діаметрі, зовнішні квітки різко відрізняються за довжиною від внутрішніх, досягаючи 2 см. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у вересні-жовтні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Необхідно виявити усі місцезнаход-ення виду, створити заказники у місцях зростання, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено порушення умов місцезростань виду, випасання худоби, терасування схилів, лісорозведення, збирання, гербаризація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Донецькому та Національному ім. М.М. Гришка ботанічних садах НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Кондратюк, Бурда, 1981; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Опреде-литель вьсших растений Украинь, 1987; Остапко, 2003; Флора УРСР, 1961; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко

Фото, малюнок:

В.М. Остапко