l1

prevnext

Молодило гірське

Sempervivum montanum L.

Червона книга України Молодило гірськеКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Товстолисті. Crassulaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Диз'юнктивно поширений високогірний вид на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Південно-середньоєвропейський альпійський вид з ізольованими оселищами в Піренеях, на о. Корсика, в Альпах, Апеннінах і Карпатах. В Україні - у Бескидах (г. Пікуй), на Чорно-горі (гг. Менчул, Бребенескул, Піп Іван) і в Мар-мароських горах (г. Піп Іван Мармароський), а також на Прикарпатті (окол. с. Печеніжин Коломийського р-ну Івано-Франківської обл.). Ймовірно, у Карпатах поширений окремий підвид - молодило гірське карпатське (subsp. carpaticum). Адм. регіони: Лв, Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Більшість популяцій займають незначні площі по 100-300 м2. Особини утворюють куртини різної щільності, в яких переважають вегетативні розетки. Чисельність генеративних пагонів не перевищує 500. Лише марма-роська популяція з г. Піп Іван є численною. Вона налічує кілька тисяч генеративних особин і займає площу понад 1 га.

Причини зміни чисельності:

Оскільки наявні популяції розташовані на охоронних територіях, їх стан є стабільним. Натомість, зафіксовано зникнення окремих популяцій у минулому, наприклад на г. Говерла в Чорногорі.

Умови місцезростання:

Кам'янисті субстрати, іноді нещільно задерновані лучні ділянки в угрупованнях союзів Juncion trifidae, Festucion pictae та порядку Androsacetalia vandelii. Більшість оселищ розташована на висоті 1400-1900 м н. р. м. Натомість, нетипова низинна прикарпатська популяція заселяє кам'янистий берег річки на висоті 300 м н. р. м. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Багаторічна трав'яна розеткова рослина з тонкими повзучими кореневищами. Складається з численних вегетативних і генеративних особин. Зірчасті розетки 1-3 см діаметром утворені м'ясистими, сукулентними, загострено-еліптичними листками. Генеративний пагін 7-18 см заввишки, густоопушений, вкритий супротивно розташованими листками з пурпуровим кінчиком. Квітки (3-10) великі (до 3,5 см діаметром), скупчені на вершині квітконосного пагона. Пелюстки рожево-фіолетові, вузьколанцет-ні. Плід - багатолистянка, насінини дрібні, 0,6 мм завдовжки. Цвіте в липні-серпні, плодоносить у серпні. Переважає вегетативне розмноження.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Мармароському масиві Карпатського БЗ, Карпатському НПП і ландшафтному заказнику "Пікуй" (Львівська обл.). Заборонено збирання рослин та використання для декоративних оздоблень.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у ботанічних садах: Національному ім. М.М.Гришка НАН України та Львівського національного університету ім. І. Франка.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Кобів, 2004; Deyl, 1940; Woіoszczak, 1893.

Автор:

Ю.Й. Кобів

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, Ю.Й. Кобів