Молодило гірське
Sempervivum montanum L.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Товстолисті. Crassulaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Диз'юнктивно поширений високогірний вид на межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Південно-середньоєвропейський альпійський вид з ізольованими оселищами в Піренеях, на о. Корсика, в Альпах, Апеннінах і Карпатах. В Україні - у Бескидах (г. Пікуй), на Чорно-горі (гг. Менчул, Бребенескул, Піп Іван) і в Мар-мароських горах (г. Піп Іван Мармароський), а також на Прикарпатті (окол. с. Печеніжин Коломийського р-ну Івано-Франківської обл.). Ймовірно, у Карпатах поширений окремий підвид - молодило гірське карпатське (subsp. carpaticum). Адм. регіони: Лв, Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Більшість популяцій займають незначні площі по 100-300 м2. Особини утворюють куртини різної щільності, в яких переважають вегетативні розетки. Чисельність генеративних пагонів не перевищує 500. Лише марма-роська популяція з г. Піп Іван є численною. Вона налічує кілька тисяч генеративних особин і займає площу понад 1 га.
Причини зміни чисельності:
Оскільки наявні популяції розташовані на охоронних територіях, їх стан є стабільним. Натомість, зафіксовано зникнення окремих популяцій у минулому, наприклад на г. Говерла в Чорногорі.
Умови місцезростання:
Кам'янисті субстрати, іноді нещільно задерновані лучні ділянки в угрупованнях союзів Juncion trifidae, Festucion pictae та порядку Androsacetalia vandelii. Більшість оселищ розташована на висоті 1400-1900 м н. р. м. Натомість, нетипова низинна прикарпатська популяція заселяє кам'янистий берег річки на висоті 300 м н. р. м. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Хамефіт. Багаторічна трав'яна розеткова рослина з тонкими повзучими кореневищами. Складається з численних вегетативних і генеративних особин. Зірчасті розетки 1-3 см діаметром утворені м'ясистими, сукулентними, загострено-еліптичними листками. Генеративний пагін 7-18 см заввишки, густоопушений, вкритий супротивно розташованими листками з пурпуровим кінчиком. Квітки (3-10) великі (до 3,5 см діаметром), скупчені на вершині квітконосного пагона. Пелюстки рожево-фіолетові, вузьколанцет-ні. Плід - багатолистянка, насінини дрібні, 0,6 мм завдовжки. Цвіте в липні-серпні, плодоносить у серпні. Переважає вегетативне розмноження.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється у Мармароському масиві Карпатського БЗ, Карпатському НПП і ландшафтному заказнику "Пікуй" (Львівська обл.). Заборонено збирання рослин та використання для декоративних оздоблень.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у ботанічних садах: Національному ім. М.М.Гришка НАН України та Львівського національного університету ім. І. Франка.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.
Основні джерела інформації:
Кобів, 2004; Deyl, 1940; Woіoszczak, 1893.
Автор:
Ю.Й. Кобів
Фото, малюнок:
О.О. Кагало, Ю.Й. Кобів