l1

prevnext

Очиток застарілий

Sedum antiquum Omelcz. et Zaverucha

Червона книга України Очиток застарілийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Товстолисті. Crassulaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Ендемічний східнокарпатсько-опільський вид, споріднений з S. hispanicum та іншими таксонами (S. glaucum Waldst. et Kit., S. hungaricum Poir.) цієї групи. Таксономічний статус нез'ясований.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Карпати: Українські - Мармароський та Угольсько-Широколужанський масиви, й Румунські - Марамуреш, долини рр. Вишеу та Ана), Зх. Поділля (Опілля). Адм. регіони: Ів, Тр, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні, у вигляді окремих дрібних локусів, за умови відсутності негативного впливу - стабільні. На Опіллі вид є однорічним ефемером, у Карпатах іноді сходи утворюються восени й зимують.

Причини зміни чисельності:

Безпосереднє знищення локалітетів унаслідок освоєння територій: розробки кар'єрів, будівництва, рекреації, випалювання схилів.

Умови місцезростання:

Відшарування гіпсів на Опіллі та карбонатів у Карпатах. В угрупованнях асоціації Festucetum pallentis, на Поділлі, у Карпатах - у складі угруповань союзів Potentillion caulescentis, Cystopteridion (кл. Asplenietea trichomanis). Петрофіт, кальцефіл; сукулент.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Терофіт. Рослина одно-, рідше дворічна, 4-10(15) см заввишки, з тонким коренем. Стебла коротко залозисто опушені, майже від основи розгалужені. Листки чергові, сидячі, напівциліндричні, більш-менш залозисто-опушені, зелені, іноді червоніючі, 4-7 мм завдовжки. Суцвіття розгалужене, багатоквіткове, квітки на коротеньких квітконіжках або майже сидячі, шести-, зрідка п'ятичленні; чашолистки при основі з'єднані між собою, довгасто-трикутні, розсіяно залозисто-опушені, пелюстки яйцеподібно-ланцетні або видовжено-яйцеподібні, на верхівці загострені, рожеві або білувато-рожеві, з червоною середньою жилкою. Тичинок 12. Плід - багатолистянка, плодиків шість, зірчасто-розбіжних, яйцеподібноланцетних, на поверхні залозисто-опушених, 3-3,5 мм завдовжки; насінини яйцеподібні, буруваті, дуже дрібні. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється у НПП "Галицький", заказниках "Чортова гора", "Великі Голди" (Івано-Франківська обл.) та Карпатському БЗ. Необхідний моніторинг популяцій, а також створення додаткових резерватів на Опіллі для попередження руйнування екотопів. Заборонено розробку кар'єрів, випасання худоби, випалювання, рекреацію.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Заверуха, 1985; Наконечний, Кагало, 2001; Омельчук-М'якушко, Заверуха, 1978; ЧКУ, 1996.

Автор:

О.О. Кагало, О.М. Наконечний, Н.В. Скібіцька

Фото, малюнок:

О.О. Кагало