l1

prevnext

Борідник паростковий

Jovibarba sobolifera (Sims.) Opiz

Червона книга України Борідник паростковийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Товстолисті. Crassulaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Бореальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейський вид: Пн., Центральна та Сх. (Верхньо-Волзький, Волзько-Камський регіони) Європа. В Україні трапляється на Поліссі (пн. частина). Адм. регіони: Вл, Рв, Кв, Чн, См.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні, але з великою кількістю особин, нерідко складаються із декількох локусів. Найбільшою із відомих є популяція у Деснянсько-Старогутському НПП, яка займає декілька гектарів у кількох локусах.

Причини зміни чисельності:

Витоптування, викопування особин для культивування.

Умови місцезростання:

Зростає в світлих сухих соснових лісах, на піщаних місцях Полісся (союзи Dicrano-Pinion, Koelerion glaucae). Мезоксероофіт. Сукулент.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Багаторічна товстолиста рослина з прикореневими розетками, які дають численні паросткові розетки. Прикореневі розетки 2-5 см діаметром, з довгасто-клиноподібними листками, найширшими у верхній третині, розетка зімкнена, майже куляста. Паросткові розетки розкриті, світло-зелені, їх листки яйцеподібні, загострені по краях, війчасті. Стебло товсте, пряме, опушене м'якими залозистими волосками. Стеблові листки широко- або яйцеподібно-ланцетні, по краю довговій-часті. Квітки зібрані в густе верхівкове суцвіття, яке складається із декількох завійок, правильні, шестичленні, залозистоопушені, віночок світло-жовтий або зеленкувато-білий. Плід - багатолистянка. Цвіте в липні та серпні, плодоносить у вересні. Розмножується переважно вегетативно (розетками), а також насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідні виявлення та охорона нових популяцій виду. Для збереження популяції площею 0,3 га необхідно створити заказник Сосновий Бір біля с. Городок Маневицького району Волинської обл. Охороняється у НПП Деснянсько-Старогутському та "Прип'ять-Стохід", заказнику загальнодержавного значення "Прище" на Рівненщині. Заборонено викопування, порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, місцями вводиться в культуру.

Основні джерела інформації:

Андриенко, Шеляг-Сосонко, 1983; Коніщук, 2004; Панченко, 2005.

Автор:

Т.Л. Андрієнко, В.В. Коніщук, С.М. Панченко

Фото, малюнок:

О.А. Жигаленко, В.В. Коніщук