Чист кримський
Cistus tauricus J.Presl et C.Presl
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Чистові. Cistaceae |
Природоохоронний статус виду:
Неоцінений
Наукове значення:
Реліктовий вид у крайньому пн.-сх. ексклаві ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Сх. Середземномор'я (Балканський п-ів, Мала Азія, Палестина, Зх. Закавказзя). В Україні - зх. частина Пд. берега Криму від м. Айя до с. Малоріченське. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Відомо біля 80 локалітетів що займають загальну площу 160 км2, яка швидко скорочується. Майже в половині популяцій переважають прегенеративні та молоді генеративні рослини, у третині - зрілі генеративні, у п'ятій частині - старі генеративні.
Причини зміни чисельності:
Рослини раніше були об'єктом промислової заготівлі, тепер знищуються при забудові Пд. берегу Криму. При змиканні крон дерев не відбувається поновлення молодих рослин, тому популяції старіють.
Умови місцезростання:
Розріджені, збіднені, переважно перехідні угруповання кл. Quercetea pubescentis-petraeae, особливо часто в пухнастодубововисокоялівцевих шибляках, або в серійних чагарникових угрупованнях в нижньому (приморському) поясі рослинності (до 300400 м н. р. м.). Оптимальні умови для виду складаються на крутих (45°-60°) відкритих еродованих схилах пд. румбів. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Нанофанерофіт. Густо розгалужений кущ 30-70(150) см заввишки. Рослина зимово-літньозелена, опушена густими волосками. Листки від видовженояйцеподібних до еліптичних, зморшкуваті, опушені, супротивні, 1-5 см завдовжки, 1-2 см завширшки. Квітки 4-5 см діаметром, рожеві, поодинокі. Плід - овальна волосиста коробочка до 0,8 см завдовжки. Цвіте у травні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється в ПЗ: Ялтинському гірсько-лісовому та "Мис Мартьян", у заказниках загальнодержавного значення "Мис Айя" та "Аю-Даг". Заборонено несанкціоновану заготівлю рослин, порушення умов зростання, забудову та інші види господарського освоєння територій.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН як декоративну та ефіроолійну рослину. Інколи обмежено культивують у садах та парках Криму.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, ефіроолійне, протиерозійне, ґрунтотвірне.
Основні джерела інформації:
Голубев, Ена, 1984; Флора и растительность Украиньї, 1986; ЧКУ, 1996.
Автор:
А.В. Єна
Фото, малюнок:
В.П. Ісіков