l1

prevnext

Чист кримський

Cistus tauricus J.Presl et C.Presl

Червона книга України Чист кримськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Чистові. Cistaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Реліктовий вид у крайньому пн.-сх. ексклаві ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. Середземномор'я (Балканський п-ів, Мала Азія, Палестина, Зх. Закавказзя). В Україні - зх. частина Пд. берега Криму від м. Айя до с. Малоріченське. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо біля 80 локалітетів що займають загальну площу 160 км2, яка швидко скорочується. Майже в половині популяцій переважають прегенеративні та молоді генеративні рослини, у третині - зрілі генеративні, у п'ятій частині - старі генеративні.

Причини зміни чисельності:

Рослини раніше були об'єктом промислової заготівлі, тепер знищуються при забудові Пд. берегу Криму. При змиканні крон дерев не відбувається поновлення молодих рослин, тому популяції старіють.

Умови місцезростання:

Розріджені, збіднені, переважно перехідні угруповання кл. Quercetea pubescentis-petraeae, особливо часто в пухнастодубововисокоялівцевих шибляках, або в серійних чагарникових угрупованнях в нижньому (приморському) поясі рослинності (до 300400 м н. р. м.). Оптимальні умови для виду складаються на крутих (45°-60°) відкритих еродованих схилах пд. румбів. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Нанофанерофіт. Густо розгалужений кущ 30-70(150) см заввишки. Рослина зимово-літньозелена, опушена густими волосками. Листки від видовженояйцеподібних до еліптичних, зморшкуваті, опушені, супротивні, 1-5 см завдовжки, 1-2 см завширшки. Квітки 4-5 см діаметром, рожеві, поодинокі. Плід - овальна волосиста коробочка до 0,8 см завдовжки. Цвіте у травні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в ПЗ: Ялтинському гірсько-лісовому та "Мис Мартьян", у заказниках загальнодержавного значення "Мис Айя" та "Аю-Даг". Заборонено несанкціоновану заготівлю рослин, порушення умов зростання, забудову та інші види господарського освоєння територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН як декоративну та ефіроолійну рослину. Інколи обмежено культивують у садах та парках Криму.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ефіроолійне, протиерозійне, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Голубев, Ена, 1984; Флора и растительность Украиньї, 1986; ЧКУ, 1996.

Автор:

А.В. Єна

Фото, малюнок:

В.П. Ісіков