Смілка зеленоквіткова
Silene viridiflora L.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Гвоздикові. Caryophyllaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Середземноморсько-панонський вид на пн.-сх. межі поширення.Ареал виду та його поширення в Україні:
Середземномор'я (південь Франції, Італія, Балканські країни, Молдова, Україна). В Україні зростає в Закарпатті (єдине місцезростання - окол. смт. Великого Березного) та в Гірському Криму. Адм. регіони: Зк, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції малочисельні, представлені поодинокими екземплярами, рідше невеликими групами особин. Структура не досліджена.
Причини зміни чисельності:
Вузька еколого-ценотична амплітуда на межі ареалу. Антропогенний вплив: надмірне випасання.
Умови місцезростання:
Сухуваті, збіднені на гумус, іноді збагачені карбонатами, нейтральні і слабколужні коричневі та чорноземні ґрунти на межі термофільних дубових лісів, серед чагарників і на узліссях, степах. В угрупованнях кл. Quercetea pubescenti-petraeae, Rhamno-Prunetea та Festuco-Bromstea. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 50-120 см заввишки. Стебло прямостояче, знизу волохато опушене, зверху - залозисте. Листки видовжено-еліптичні, 4-7 см завдовжки і 2,5-4 см завширшки. Квітки поодинокі або по 2-3 на кінцях стебел. Чашолистки залозистоопушені, 13-17 мм завдовжки; пелюстки зеленуваті, в 1,5-2 рази перевищують чашечку. Коробочка до 12 мм завдовжки, майже сидяча. Цвіте у червнілипні, плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому і Кримському ПЗ та заказнику загальнодержавного значення "Кубалач". Необхідний контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Ґрунтотвірне
Основні джерела інформації:
Екофлора України, 2002; Каталог редких, исчеза-ющих и уничтожаемьіх растений флорьі Крьіма, рекомендуемьх для заповедной охрань, 1975; Федорончук, 1997; ЧКУ, 1996.
Автор:
М.М. Федорончук
Фото, малюнок:
Я.П. Дідух