l1

prevnext

Смілка литовська

Silene lithuanica Zapat.

Червона книга України Смілка литовськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Гвоздикові. Caryophyllaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Рідкісна рослина на сх. та пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральноєвропейський вид, ареал якого охоплює Польщу, Литву, Білорусь та Україну. В Україні - на Поліссі, переважно Правобережному. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локальні, нерідко багаточисельні, у вигляді густих куртин, або по декілька десятків екземплярів. Місцями спостерігається тенденція до розширення меж популяції.

Причини зміни чисельності:

Зривання рослин, витоптування, заліснення.

Умови місцезростання:

Зростає на освітлених ділянках із сухими, бідними, піщаними ґрунтами, часто на просіках та протипожежних смугах в соснових лісах, біля доріг, на галявинах та узліссях, вторинних піщаних відшаруваннях. Угруповання кл. Koelerio-Corynephoretea. Ксеромезофіт. Псамофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Терофіт. Однорічна рослина, 20-50 см заввишки. Стебло прямостояче, струнке, вгорі вилчасто-розгалужене. Листки сизі, в нижній частині зближені, найнижчі лопаткоподібні, зібрані в розетку, решта листків ланцетні, на верхівці гострі. Квітки пурпурові, зібрані на кінцях гілок і стебла в щиткоподібні на-півзонтики. Плід циліндрична коробочка. Цвіте у липні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в Литві, в Україні - в "Черемському", Рівненському та Поліському ПЗ, Шацькому НПП, в ряді заказників Зх. Полісся. Слід виявити та взяти під охорону місцезростання виду в Київській та Чернігівській обл. Заборонено руйнування місць зростання та збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Іноді висаджують на присадибних ділянках.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне (закріплює піски).

Основні джерела інформації:

Орлов, 2005; Федорончук, 1997; Екофлора України, 2002; Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона, 2006; Флора УССР, 1952; Red Data Book of the Baltic Region. Part 1, 1993.

Автор:

Т.Л. Андрієнко, О.І. Прядко, М.М. Федорончук

Фото, малюнок:

Я.П. Дідух, В.В. Коніщук