l1

prevnext

Смілка яйлинська

Silene jailensis N.I.Rubtzov

Червона книга України Смілка яйлинськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Гвоздикові. Caryophyllaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Локальний реліктовий ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. макросхил Головного пасма Кримських гір (кліфи у верхів'ях р. Авунда, Гурзуфської яйли, Нікітської яйли та г. Парагельмен). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Зростає окремими куртинами. У 2001 р. загальна кількість їх становила до 470 особин, у т. ч. в авундинській популяції - 18, гурзуфській - 96, нікітській - 281, парагельменській - 71. Співвідношення прегенеративних та генеративних рослин 1:4.

Причини зміни чисельності:

Обмеженість екотопів відповідного типу (очевидно, рослина походить з давнього висотного поясу, який зник у четвертинному періоді в результаті руйнування яйлинсько-го гребеню). Катастрофічно низький рівень насіннєвого розмноження. Насіння знищують гусениці (рід Hadena). Locus classicus практично знищений гербаризаторами (із 33 особин залишилися 4). Існує також загроза з боку альпіністів, які вичищають маршрути від рослин перед змаганнями.

Умови місцезростання:

Кліфи з верхньоюрських вапняків з північною орієнтацією (800-1430 м н. р. м.), частково прибровочний край яйли, осипи та колю-віальні шлейфи під кліфами. Росте в тріщинах, на поличках, де накопичується ґрунт. Рослинні угруповання належать до порядку Asplenietalia ruta-murariae (кл. Asplenietea trichomanis), дуже розріджені. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Короткогалузистий напівкущик 10-25 см заввишки з висхідними пагонами. Листки трав'яні, видовжено-ланцетні до лінійних 2-5 см завдовжки, супротивні. Квітки по 1-3 на квітконосі, 2,5-3 см в діаметрі, білі. Плід яйцеподібна жовта коробочка до 1,5 см; карпофор 10-14 мм. Цвіте в червні-липні, плодоносить у липні- вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в Кримському ПЗ, заказнику місцевого значення "Парагельмен". Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2002; Ена, Ена, 2001; Никифо-ров, 2004; Рубцов, 1974; ЧКУ, 1996.

Автор:

А.В. Єна, О.В. Єна

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш, С.О. Свірин