Смілка яйлинська
Silene jailensis N.I.Rubtzov
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Гвоздикові. Caryophyllaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Локальний реліктовий ендемік.Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд. макросхил Головного пасма Кримських гір (кліфи у верхів'ях р. Авунда, Гурзуфської яйли, Нікітської яйли та г. Парагельмен). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Зростає окремими куртинами. У 2001 р. загальна кількість їх становила до 470 особин, у т. ч. в авундинській популяції - 18, гурзуфській - 96, нікітській - 281, парагельменській - 71. Співвідношення прегенеративних та генеративних рослин 1:4.
Причини зміни чисельності:
Обмеженість екотопів відповідного типу (очевидно, рослина походить з давнього висотного поясу, який зник у четвертинному періоді в результаті руйнування яйлинсько-го гребеню). Катастрофічно низький рівень насіннєвого розмноження. Насіння знищують гусениці (рід Hadena). Locus classicus практично знищений гербаризаторами (із 33 особин залишилися 4). Існує також загроза з боку альпіністів, які вичищають маршрути від рослин перед змаганнями.
Умови місцезростання:
Кліфи з верхньоюрських вапняків з північною орієнтацією (800-1430 м н. р. м.), частково прибровочний край яйли, осипи та колю-віальні шлейфи під кліфами. Росте в тріщинах, на поличках, де накопичується ґрунт. Рослинні угруповання належать до порядку Asplenietalia ruta-murariae (кл. Asplenietea trichomanis), дуже розріджені. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Хамефіт. Короткогалузистий напівкущик 10-25 см заввишки з висхідними пагонами. Листки трав'яні, видовжено-ланцетні до лінійних 2-5 см завдовжки, супротивні. Квітки по 1-3 на квітконосі, 2,5-3 см в діаметрі, білі. Плід яйцеподібна жовта коробочка до 1,5 см; карпофор 10-14 мм. Цвіте в червні-липні, плодоносить у липні- вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в Кримському ПЗ, заказнику місцевого значення "Парагельмен". Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Культивують в Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН.
Господарське та комерційне значення:
Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.
Основні джерела інформації:
Екофлора України, 2002; Ена, Ена, 2001; Никифо-ров, 2004; Рубцов, 1974; ЧКУ, 1996.
Автор:
А.В. Єна, О.В. Єна
Фото, малюнок:
Р.Я. Кіш, С.О. Свірин