l1

prevnext

Смілка бузька

Silene hypanica Klokov

Червона книга України Смілка бузькаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Гвоздикові. Caryophyllaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Вузьколокальний південнобузький ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. відроги Придніпровської височини в межах Правобережного Степу. В долині р. Пд. Буг. Адм. регіон: Мк.

Чисельність та структура популяцій:

Відмічено три популяції: окол. с. Семенівка гирло р. Велика Корабельна, між м. Южноук-раїнськ та с. Бузьке, між сс. Богданівка та Виноградний Сад. В останні 5 років не фіксуються популяції в гирлі р. Бакшала та в ур. "Лабіринт" (окол. с. Трикрати), с. Красненьке та по р. Коди-мі окол. с. Бобрик (Любашівський р-н Одеської обл.). В окол. с. Петропавлівка (Братський р-н), на гранітних відшаруваннях р. Мертвовод та в окол. смт. Олександрівки Вознесенського р-ну популяції були реінтродуковані. Популяції локальні, незначної площі, з компактно-дифузною структурою. Чисельність популяцій в різні роки коливається залежно від клімату. Щільність становить від 3 до 20 особин на 1 м2. Простежується тенденція поступового згасання виду.

Причини зміни чисельності:

Специфіка гідротермічного режиму впродовж розвитку рослин. Низька конкурентоспроможність проростків і сходів. Швидка втрата схожості насіння, схильність до ураження грибковими хворобами та комахами-шкідниками, вузька спеціалізація до комах-запилювачів. Знищення місцезростань виду, випас та рекреація.

Умови місцезростання:

Гранітні відшарування, скелі, кам'янисто-щебенисті ґрунти і осипища. Розріджені угруповання на межі кл. Asplenietea trichomanis та Sedo-Scleranthetea (порядок Festuco-Sedetalia). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Одно-, дво-, малорічний моно-карпік. Квітконосні (1-4) пагони 20-100 см заввишки, напіврозеткові. Нижні листки довгасті (2,5-10 см завдовжки, 0,5-4,3 см завширшки), в середній та верхній частині яйцеподібно-ланцетні, голі, сизуваті. Суцвіття щиткоподібно-головчасте. Віночок яскраво-рожевий. Плід циліндрична, тригнізда, багатонасінна коробочка. Насінини дрібні, округло-ниркоподібні. Цвіте у червні-серпні. Плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в НПП "Гранітно-степове Побужжя". Необхідна охорона популяцій, підсів насіння. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, випасання, рекреація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Сирець-кому дендрологічному парку.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2002; Клоков, 1948; Собко, 1972; Собко, Гапоненко, 1996; Флора Восточной Европьі, 2004; Флора УРСР, 1952; ЧКУ, 1996; Щербакова, 2007; Щербакова, Крицька, Новосад, 2004.

Автор:

В.В. Новосад, О.Ф. Щербакова, Л.І. Крицька, В.Г.Собко

Фото, малюнок:

В.В. Новосад