l1

prevnext

Смілкоквітка (смілка) Завадського

Silenanthe zawadskii (Herbich) Griseb. et Schenk

Червона книга України Смілкоквітка (смілка) ЗавадськогоКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Гвоздикові. Caryophyllaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Ендемічний вид на пн-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. та Пд. (масив Фагараш) Карпати. В Україні - Чивчини, верхів'я Білого Черемоша (г. Великий Камінь на хребті Чорний Діл та ур. Прелуки на лівому березі потоку Прелуч-ний лівої притоки р. Перкалаб), г. Мокринів Камінь. Адм. регіони: Ів, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції в ур. Прелуки та на горі Великий Камінь повночленні, ценотично стабільні. Перша налічує близько 1 тис. особин, друга - понад 500. Вони розташовані на віддалі, близько 1,5-2 км одна від одної. Популяція на горі Мокринів Камінь ізольована, малочисельна і найбільш вразлива.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда та відсутність екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання:

Росте на прямовисних вапнякових скелях пд. та пд.-сх. експозиції в межах верхнього лісового поясу (1200-1450 м н. р. м.), на відшаруваннях карбонатних порід. Виступає діагностичним видом ендемічної для Сх. Карпат асоціації Saxifragetum luteoviridis. Трапляється у складі рідкісних в Українських Карпатах угруповань асоціацій Cystopteridetum fragilis та Festucetum saxatilis. Кальцефіл. Субмезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 15-30 см заввишки. Стебла висхідні, напів-розеткові, коротко опушені. Листки 10-13 см завдовжки, цілокраї, шкірясті, лопаткоподіб-ноеліптичні, звужені в крилатий черешок, утворюють прикореневу розетку. Квітки білі, зібрані у напівзонтики. Плід - яйцеподібна коробочка 10-12 мм завдовжки на волохатому карпофорі. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в заказнику загальнодержавного значення "Чорний Діл" (Чернівецька обл.), пам'ятці природи "Каменець" (Івано-Франківська обл.). Необхідно взяти під охорону місцезростання в ур. Прелуки, культивувати в ботанічних садах, контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов місцезростання, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ґрунтотвірне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2002; Малиновський, Крічфа-лушій, 2002; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, 2004.

Автор:

І.І. Чорней

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш