l1

prevnext

Лещиця дністровська

Gypsophila thyraica Krasnova

Червона книга України Лещиця дністровськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Гвоздикові. Caryophyllaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Подільська ендемічна раса збірного комплексу G. altissima s. l.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральна й пд.-сх. частина Подільської височини. Адм. регіони: Тр, Ів, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо кілька ізольованих популяцій на Товтровому кряжі й Середньому Придністров'ї. Популяції малі, приурочені до специфічних відслонень сарматських вапняків та гіпсів на вершинах пагорбів на схилах різної експозиції.

Причини зміни чисельності:

Інтенсивне рекреаційне навантаження, витоптування, зникає уздовж стежок і поблизу оглядових площадок на вершинах товтр і гребенів каньйону. Руйнування екотопів унаслідок видобутку вапняку.

Умови місцезростання:

На карбонатних відшаруваннях у складі петрофітних варіантів угруповань союзів Artemisio marschalliani-Elytrigion intermediae, Alysso alyssoidis-Sedion albi, а також оригінальних наскельних ценозів зі співдомі-нуванням Gypsophila thyraica та Cephalaria uralensis. Значно рідше трапляється у складі угруповань союзу Festucion valesiacae. Ксерофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Багаторічна каудексна рослина з товстуватим коренем та вкороченими неплідними пагонами. Стебла в кількості 3-4, прямостоячі, 35-80 см заввишки, до суцвіття голі, у суцвітті розсіяно-залозистоопушені. Листки лінійно-ланцетні, 0,9-6 см завдовжки, загострені, з трьома жилками, товстуваті, по краю дрібнопилчасті. Суцвіття волотисте, приквіткові листочки плівчасті, широкояй-цеподібні, на верхівці відтягнуті у вістря, по краю розсіяно залозистоопушені, квітконіжки тонкі. Чашечка вузькодзвоникувата, майже до середини розсічена на яйцеподібні зубчики. Пелюстки широко-лопаткоподібні, загострені, білі. Коробочка куляста, насінини вкриті тупими короткими горбочками. Цвіте в червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується переважно насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у ПЗ "Медобори", НПП "Подільські Товтри". Збереження популяцій можливе лише в умовах заповідання. Необхідний моніторинг популяцій. Заборонено створення нових кар'єрів, ненормована й не-контрольована рекреації в місцях зростання, руйнування місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Кам'янець-Подільському ботанічному саду.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Екофлора, 2002; Заверуха, 1985; Краснова, 1971; ЧКУ, 1996.

Автор:

О.О. Кагало, Н.В. Скібіцька, Л.Г. Любінська

Фото, малюнок:

О.О. Кагало