l1

prevnext

Роговиця роговикова

Dichodon cerastioides (L.) Rchb.

Червона книга України Роговиця роговиковаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Гвоздикові. Caryophyllaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Аркто-альпійський вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Циркумпулярний вид. Поширений в горах Європи, Сибіру, Монголії, Гімалаях, Пн. Америці та Гренландії, Індії, Середньої Азії, Ірану, Кавказу, Малої Азії. В Україні у високогір'ї Українських Карпат - на хребтах Чорно-гора (гг. Шпиці, Бребенескул), Свидовець (г. Близниця) та Мармароські гори (гг. Гропа, Піп Іван). Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Відомий з небагатьох, невеликих за площею (іноді кілька десятків або сотні м2), переважно, ізольованих мікрооселищ, в яких зосереджено від кількох екземплярів до кількох десятків особин.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, пасовищне та рекреаційне навантаження, відсутність екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання:

Альпійський та субальпійський пояси на висотах 1630-2000 м н. р. м., переважно на вершинах хребтів та на пн. схилах. Вологі скелі та кам'янисті виступи, однак, частіше, в лощинах та депресіях пн. експозицій з тривалим заляганням снігу. Зростає на вологих середньокис-лих гумусних, часто кам'янистих неглибоких бурих гірських підзолистих ґрунтах на дрібно-земі, іноді з домішкою рухляку. Характерний таксон союзу Salicion herbaceae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Невелика багаторічна сланка трав'яна рослина, зі здерев'янілим внизу стеблом, формує невеликі дернинки. Квіткових стебел кілька, висхідних, вкорінених, лише вгорі однорядно залозисто опушених, 5-15 см завдовжки. Листки лінійно-ланцетні чи довгасті, сидячі, тупі, неопушені, 6-18 мм завдовжки. Квітки по 1- 3 на кінцях стебел, з ланцетними, залозисто опушеними приквітками, 12-18 мм діаметром. Квітконіжки в кілька разів довші за чашечку. Чашолистики тупі, 4-5 мм завдовжки, з трьома жилками, по краю плівчасті. Листочки оцвітини білі, глибоко надрізані, майже вдвічі довші за чашолистики. Коробочка на відігнутій вниз ніжці. Цвіте у липні-серпні. Розмножується насінням і партикуляцією каудексу.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид внесений до "Переліку видів судинних рослин, що підлягають особливій охороні на території Закарпатської області". Охороняється в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідний моніторинг сучасного стану популяцій. Заборонено надмірне випасання та організація місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2002; Малиновський, 1980; Флора УРСР, 1952; Чопик, 1976; Dostal, 1989; Kliment, Valachovic, 2007.

Автор:

Р.Я. Кіш, І.М. Данилик, Ю.Й. Нестерук

Фото, малюнок:

О.О. Кагало