Трубкоцвіт Біберштейна
Solenanthus biebersteinii DC.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Шорстколисті. Boraginaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Кримсько-закавказький ендемік.Ареал виду та його поширення в Україні:
Крим, зх. та рідко сх. Закавказзя. В Україні у верхньому лісовому поясі Гірського Криму. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Чисельність невідома, але низька. Вид трапляється рідко і зростає поодиноко. Самопідтрим-ка популяцій забезпечується виключно насіннєвим розмноженням, тому в залежності від умов існування та онтогенезу (малорічник) чисельність може значно коливатися в окремі роки.
Причини зміни чисельності:
Різка зміна структури лісів, пов'язана з освітленням та зниженням вологості ґрунту, що викликається різними антропогенними чинниками.
Умови місцезростання:
В густих тінистих листяних букових, дубових, вільхових лісах (угруповання порядок Dentario-Fagetalia та союзу Alno-Ulmion), на багатих свіжих та вологих бурих лісових ґрунтах. Інколи виходить на галявин та узбіччя доріг. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Трав'яний напіврозетковий малорічник до 80 см заввишки з товстим (11,5 см) ребристо-борозенчастим порожнистим стеблом і потужним вертикальним темним коренем. Стебло прямостояче, зверху волотисторозгалужене з багатьма квітконосними гілками, що виходять із пазух листків, по всій довжині вкрите тонкими м'якими сріблястими волосками. Прикореневі та нижні стеблові листки овальні або еліптичні, 10-30 см завдовжки та 10-20 см завширшки з вираженими жилками поступово переходять у довгий черешок, вверх по стеблу зменшуються за розміром, а черешок скорочується, тому верхні листки сидячі продовгувато- ланцетні та ланцетні; всі листки зверху слабко, знизу густіше опушені сіруватими притиснутими волосками. Суцвіття волотисте, з пониклих густих завійок, які в міру відцвітання квітів та достигання плодів розкручуються. Квітки спочатку на вкорочених (2-5 см) квітконіжках, які при плодах видовжуються (10-15 см). Оцвітина подвійна, чашечка 5-6 мм, 5-роздільна з тупими чашелистками, які в міру дозрівання збільшуються і чашечка досягає 9-12 см. Віночок від блідо-червоного до фіолетово-синього, трубчастий, п'ятилопатевий, ледве виступає з чашечки. Тичинки (5) вдвічі довші за віночок, виступають з нього і дорівнюють стовпчикові. Горішки яйцеподібні, вкриті рідкими короткими гачкуватими шишками. Цвіте в квітні-травні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється в Кримському ПЗ. Необхідні картування та моніторинг стану популяцій. Заборонено порушення структури лісів, їх гідрологічного режиму.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає.
Основні джерела інформації:
Голубев, 1984; Голубев, Маслова, 1985; Флора СССР, 1953; Флора УРСР, 1957; ЧКУ, 1996.
Автор:
Я.П. Дідух
Фото, малюнок:
В.В. Савчук