l1

prevnext

Трубкоцвіт Біберштейна

Solenanthus biebersteinii DC.

Червона книга України Трубкоцвіт БіберштейнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Шорстколисті. Boraginaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Кримсько-закавказький ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Крим, зх. та рідко сх. Закавказзя. В Україні у верхньому лісовому поясі Гірського Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Чисельність невідома, але низька. Вид трапляється рідко і зростає поодиноко. Самопідтрим-ка популяцій забезпечується виключно насіннєвим розмноженням, тому в залежності від умов існування та онтогенезу (малорічник) чисельність може значно коливатися в окремі роки.

Причини зміни чисельності:

Різка зміна структури лісів, пов'язана з освітленням та зниженням вологості ґрунту, що викликається різними антропогенними чинниками.

Умови місцезростання:

В густих тінистих листяних букових, дубових, вільхових лісах (угруповання порядок Dentario-Fagetalia та союзу Alno-Ulmion), на багатих свіжих та вологих бурих лісових ґрунтах. Інколи виходить на галявин та узбіччя доріг. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яний напіврозетковий малорічник до 80 см заввишки з товстим (11,5 см) ребристо-борозенчастим порожнистим стеблом і потужним вертикальним темним коренем. Стебло прямостояче, зверху волотисторозгалужене з багатьма квітконосними гілками, що виходять із пазух листків, по всій довжині вкрите тонкими м'якими сріблястими волосками. Прикореневі та нижні стеблові листки овальні або еліптичні, 10-30 см завдовжки та 10-20 см завширшки з вираженими жилками поступово переходять у довгий черешок, вверх по стеблу зменшуються за розміром, а черешок скорочується, тому верхні листки сидячі продовгувато- ланцетні та ланцетні; всі листки зверху слабко, знизу густіше опушені сіруватими притиснутими волосками. Суцвіття волотисте, з пониклих густих завійок, які в міру відцвітання квітів та достигання плодів розкручуються. Квітки спочатку на вкорочених (2-5 см) квітконіжках, які при плодах видовжуються (10-15 см). Оцвітина подвійна, чашечка 5-6 мм, 5-роздільна з тупими чашелистками, які в міру дозрівання збільшуються і чашечка досягає 9-12 см. Віночок від блідо-червоного до фіолетово-синього, трубчастий, п'ятилопатевий, ледве виступає з чашечки. Тичинки (5) вдвічі довші за віночок, виступають з нього і дорівнюють стовпчикові. Горішки яйцеподібні, вкриті рідкими короткими гачкуватими шишками. Цвіте в квітні-травні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Кримському ПЗ. Необхідні картування та моніторинг стану популяцій. Заборонено порушення структури лісів, їх гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Голубев, 1984; Голубев, Маслова, 1985; Флора СССР, 1953; Флора УРСР, 1957; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

В.В. Савчук