l1

prevnext

Береза темна

Betula obscura A.Kotula

Червона книга України Береза темнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Березові. Betulaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Центральноєвропейський вид з нез'ясо-ваним таксономічним статусом. Таксономічна самостійність і доцільність виділення у видовому ранзі лишаються дискусійними.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Зрідка в Зх., Центральній та Східній Європі. В Україні спорадично трапляється на Прикарпатті, Поділлі, Поліссі, у Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Лв, Ів, Тр, Зк, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні, трапляється здебільшого поодинокими особинами або групами по 2-3 дерева серед насаджень інших видів білокорих беріз.

Причини зміни чисельності:

Суцільні вирубування лісу.

Умови місцезростання:

У широколистяних та мішаних лісах, у складі піонерних угруповань березняків, на вогкуватих узліссях і галявинах, по краю підсушених боліт. В угрупованнях кл. Querco-Fagetea, Vaccinio-Piceetea, Alnetea glutinosae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Дерево 9-12 м заввишки, з чорно-сірою, сірою або чорно-коричневою гладкою корою. Молоді гілки вкриті залозками, або іноді трохи опушені. Листки яйцеподібні, пилчасті або двічі пилчасті, шкірясті. Квітки зібрані в сережки. Плідні сережки циліндричні, 3-4,5 см завдовжки, 0,6-0,8 см діаметром, на коротких ніжках до 1 см завдовжки, повислі. Плід горішок з плівчастими крильцями; горішки довгастоеліптичні, світло-коричневі, плоскі по краях й опуклі по центру, тверді, однонасінні; крильця разом з горішком 2,8 мм завширшки, в 1,5 кутасті, дещо відхилені донизу; середня лопать 1,5-2 мм завдовжки. Цвіте у квітні-травні, плодоносить у серпні- вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у ПЗ "Розточчя", "Медобо-ри" (філіал "Кременецькі Гори" ); у пам'ятці природи "Буковинка" (Надвірнянський р-н, Івано-Франківської обл.). Заборонено несанкціоновані лісогосподарські заходи в місцях виростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Заверуха, 1960, 1964; Скворцов, 1986; Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004.

Автор:

О.О.Кагало

Фото, малюнок:

В.П. Гелюта