l1

prevnext

Жовтозілля карпатське

Senecio carpathicus Herbich

Червона книга України Жовтозілля карпатськеКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Ендемічний високогірний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

В альпійському і субальпійському поясах Зх., Сх. і Пд. Карпат. В Україні - Карпати у Чорно-горі на схилах гг. Петрос, Шпиці, Ребра, Гутин-Томнатик, Брбенескул і Піп Іван та в Чивчинсь-ких горах на г. Чивчин. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

У Чорногорі три ізольовані популяції: менші на г.г. Петрос і Піп Іван та найбільша в центральній частині хребта. На Петросі популяція складається з нечисленних локусів загальною площею до 0,1 га. Центральна чорногірська популяція охоплює багато гектарів і налічує декілька десятків тисяч особин, проте генерує менше 1000 особин. Ці популяції нормальні повночленні з вираженим піком чисельності на прегенеративних особинах. На г. Чивчин популяція малочисельна неповночленна з розбалансованою структурою.

Причини зміни чисельності:

Зростання інтенсивності туризму.

Умови місцезростання:

В альпійському, зрідка у верхній частині субальпійського поясу. На задернованих і 1 мм завширшки; верхні листки сидячі, пірчас-торозсічені, дрібні. Кошики поодинокі, 2-3,5 см у діаметрі. Обгортка чашоподібна, її листочки лінійні, 5-6 мм завдовжки. Язичкові квітки жовтувато-червонуваті. Сім'янки циліндричні, голі; чубок з білуватих волосків, удвоє довший за сім'янку. Цвіте і плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина. Стебла підведені, 5-15 см заввишки, прості, зелені або бурувато-червонуваті. Більшість листків скупчені при основі стебла, коротко-черешкові, двічі-тричі пірчасторозсічені з ланцетоподібними або лінійними частками біля кам'янистих вирівняних ділянках пологих і рідше стрімких схилів з інтенсивними вітрами і порівняно неглибоким снігом. Трапляється в базифільних угрупованнях асоціації Senecio carpaticus-Seslerietum bielzii на свіжих гумусних щебенистих альпійських ґрунтах; а також у первинних альпійських ацидофільних угрупованнях союзу Caricion curvulae, сформованих на торф'янистих ґрунтах. Мезофіт

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється на території Карпатського НПП і Карпатського БЗ. Необхідно надати заповідний статус масивам гір Ребра, Гутин, Бребенескул і Піп Іван. Потребує моніторингу популяція на г. Чивчин. Заборонено збирання рослин, порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне, ґрунтозахисне, декоративне.

Основні джерела інформації:

Малиновський, Крічфалушій, 2002; Царик, Жиля-єв, Кияк та ін., 2004; Чопик.

Автор:

В.Г. Кияк

Фото, малюнок:

О.О. Кагало