l1

prevnext

Соссюрея різноколірна

Saussurea discolor (Willd.) DC.

Червона книга України Соссюрея різноколірнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний диз'юнктивно поширений вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середньоєвропейський високогірний вид, ізольовані ексклави лише в Альпах і Карпатах. Єдина популяція в Українських Карпатах розташована на вершині г. Великий Камінь (14001470 м н. р. м.) на хребті Чорний Діл у Чивчи-нах. Адм. регіон: Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Близько 2 тис. дорослих особин. Популяція нормальна повночленна; має різноманітну внутрішньопопуляційну структуру за ознаками просторового розподілу й життєвості особин. Життєздатність залишається високою, незважаючи на тенденцією до зменшення чисельності.

Причини зміни чисельності:

Зменшення чисельності периферійної частини популяції пов'язане з процесами заліснення, які прогресують протягом останнього десятиліття в умовах зменшення інтенсивності господарської діяльності як на г. Великий Камінь, так і на хребті Чорний Діл. Центральна частина популяції частково порушується внаслідок викопування рослин населенням.

Умови місцезростання:

На щебенистому ґрунті, осипищах вапнякових скель на стрімкому теплому й сухому схилі пд. експозиції (асоціація Festucetum saxatilis). Угруповання має у своєму складі багато рідкісних й ендемічних видів. Вид трапляється на добре освітлених ділянках. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-60 см заввишки. Кореневище темно-коричневе. Стебло павутинисто опушене. Листки зверху яскраво-зелені, знизу білі від повстистого опушення. Прикореневі листки з довгими черешками, яйцеподібно-серцеподібні, зубчасті, стеблові - короткочерешкові або сидячі. Кошики у щиткоподібному суцвітті на верхівці стебла й часто на бічних гілочках у пазухах верхніх і середніх стеблових листків. Квітки ясно-фіолетові або темно-рожеві. Пиляки темно-блакитні. Сім'янки 4-5 мм завдовжки. Внутрішні волоски чубка в 1,5-2 рази довші за зовнішні. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у вересні-жовтні. Розмножується насінням та поділом кореневища.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Популяція розташована на території заказника загальнодержавного значення "Чорний Діл" (Чернівецька обл.). Необхідно регулювати процеси заростання лісом і чагарниками вершини г. Великий Камінь і проводити моніторинг популяції. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне, ґрунтозахисне, ґрунтотвірне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.

Автор:

В.Г. Кияк, Чорней

Фото, малюнок:

В.В. Буджак