l1

prevnext

Язичник сибірський (буковинський, український)

Ligularia sibirica Cass.

Червона книга України Язичник сибірський (буковинський, український)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий диз'юнктивно поширений вид на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Бореальний євразійський вид, поширений на Далекому Сході, у Пд. Сибіру, Пн.-Сх. Європі; ізольовані оселища трапляються в Центральній, і Пд.-Сх. Європі. В Україні - Карпати та Мале Полісся. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв, Тр, Зк, Чц, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Більшість популяцій представлена лише кількома десятками генеративних особин, натомість численне чорногірське оселище охоплює біля 1,5 тис. квітучих рослин. Більша частина особин належить до підросту і вегетативної групи. Популяції із Зх. Полісся, Розточчя і Пн. Поділля зникли.

Причини зміни чисельності:

Стан карпатських популяцій є досить стабільним, натомість помітне вимирання виду на рівнині зумовлене осушенням рідкісних карбонатних боліт.

Умови місцезростання:

У Карпатах трапляється на висоті 1000 м н. р. м. у верхів'ях Білого Черемошу (Чивчинські гори) і в басейні потоку Лазещина (Чорногора). Популяції приурочені до витоків кальценосних потоків (угруповання союзу Cratoneurion commutati, кл. Montio-Cardaminetea) та прилеглих вологих ділянок, що належать до союзів Cardamino-Montion і Magnocaricion (кл. Phragmito-Magnocaricetea). На Малому Поліссі трапляється на межі карбонатних осоково-гіпнових боліт (союз Caricion davallianae, кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae) у розріджених вільшняках. Реакція ґрунту в оселищах нейтральна. Гігрофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна коротко-кореневищна рослина 70-120 см заввишки. Базальні довгочерешкові трикутні листки утворюють розетки. Стеблові листки піхвові, напівсидячі. Стрункий квітконосний пагін несе 10-25, зібраних у китицю, кошиків з яскраво-жовтими язичковими квітками. Цвіте у липні, плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Додатку Бернської конвенції. Трапляється в "Дермансько-Мостівському" РЛП (Рівненська обл.) і комплексній пам'ятці природи місцевого значення "Білий Потік" (Чернівецька обл.). Слід охопити охороною решту оселищ. Заборонено збирання, руйнування місць зростання, забір води, порушення гідрологічного режиму територій, випасання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Андрієнко, Антонова, 1986; Андрієнко, Прядко, 2001; Кобів, 2004; Чорней, 1999; Convention on conservation of European wildlife and natural habitats, 1999; Kobiv, 2005.

Автор:

Ю.Й. Кобів

Фото, малюнок:

В.В. Буджак