l1

prevnext

Язичник сивий

Ligularia glauca (L.) J.Hoffm.

Червона книга України Язичник сивийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Реліктовий ендемік в ізольованих локаліте-тах на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. сх. Середньої Європи, Трансильванія. В Україні - дуже рідко на Придністров'ї й Покутті. Є вказівки для Чернівецької, Львівської та Закарпатської обл., не підтверджені гербарними зборами. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції малочисельні з порушеною структурою. У відомих локалітетах за останні 30 років чисельність виду знизилася на 50-60%. В карстовій лійці біля с. Чортовець в 2007 р. із 35 екземплярів у генеративній стадії перебувало 5-6, в 2009 р. загальне число екземплярів скоротилося до 20. Незважаючи на задовільну насіннєву продуктивність, поновлення незадовільне.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, випалювання старики на схилах, заліснення. В останні роки - інтенсивне викопування для пересаджування на приватні ділянки.

Умови місцезростання:

Карстові лійки, схили на межі лучностепових угруповань кл. Festuco-Brometea (союз Cirsio-Brachypodion pinnati), відслонень вапняків, гіп-сангідритів та чагарникових угруповань. На малопотужних рендзинах у інсольованих умовах пд., зх., сх. схилів. Мезоксерофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна сизувато-зеленувата рослина зі вкороченим кореневищем. Стебла прямостоячі, 60-150 см заввишки, прості, внизу голі, вгорі опушені. Нижні листки з крилатим, майже стеблообгортним черешком; пластинка листків широкояйцеподібна або еліптична, 10-18 см завдовжки, 8-12 см завширшки, сиза, цілокрая або трохи зубчаста, гола; інші листки сидячі, стеблообгортні. Кошики в густому гроноподібному суцвітті; обгортка циліндрична, дворядна, з 12-14 листочків; внутрішні листочки її ланцетні, 7-18 мм завдовжки, 2,5-3 мм завширшки, з перетинчастими краями, на верхівці та по краю опушені, зовнішні - вужчі; після достигання плодів усі листочки обгортки зірчасто розпростерті; крайових язичкових квіток 8-10, віночок жовтий, з довгасто-еліптичним відгином; серединні трубчасті квітки численні. Сім'янки довгасті, п'ятигранні, голі; чубок з дуже коротких, жорстких зазубрених волосків. Цвіте в червні - до половини липня, плодоносить у

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється на території заказника "Лиса гора" поблизу с. Герасимів Івано-Франківської обл., але чисельність популяції критична. Необхідні пошуки нових популяцій та ренатуралізація виду. Заборонено збирання рослин, руйнування екотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Дідух, Павлюк, 2008; Флора УРСР, 1962.

Автор:

О.О. Кагало, Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

В.С. Павлюк, В.В. Буджак