Лагозерис пурпуровий
Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae) |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Ендемічний вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Крим. У горах та передгір'ях. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Локальні популяції незначні за розмірами, нечисельні. У межах локалітетів зростає невеликими групками. В оптимальних умовах щільність значна.
Причини зміни чисельності:
Стенотопність і слабка конкурентна здатність виду.
Умови місцезростання:
Кам'янисті відшарування карбонатного типу (крейда, мергель, вапняки), обриви, осипи. Ценофоб. Угруповання належать до порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт. Карбонатофіл.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 10-50 см заввишки. Каудекс потовщений, здерев'янілий, у верхній частині розгалужений. Стебла до 2 мм у діаметрі, прямостоячі, вилчасто розгалужені, безлисті. Листки до 10 см завдовжки та 1,5 см завширшки, у прикореневій розетці, обер-неноланцетні, глибокопірчасторозсічені, сіруваті, опушені. Кошики (один або кілька) 1,5-2 см у діаметрі. Квітки пурпурові або рожеві. Сім'янки з 10 реберцями і чубком. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до Європейського червоного списку (як два види: L. purpurea та L. callicephala) та Червоного списку МСОП (L. purpurea). Охороняється в Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ, заказнику загальнодержавного значення "Куболач" і на території пам'ятки природи загальнодержавного значення "Ак-Кая". Необхідно закартувати місцезростання, контролювати стан популяцій. Заборонено знищення місць існування, заліснення схилів, розробку кар'єрів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, протиерозійне.
Основні джерела інформації:
Каталог редких, исчезающих и уничтожаемьіх рас-тений флорьі Крьіма, рекомендуемьіх для запо-ведной охрань, 1975; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дидух, 1980.
Автор:
Я.П. Дідух
Фото, малюнок:
С.О. Свірин