prevnext

Анограма тонколиста

Anogramma leptophylla (L.) Link

Червона книга України Анограма тонколистаКарта поширення виду

Судинні рослини
Папоротеподібні. Pteridophyta
Геміонітидові. Hemionitidaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Європейсько-середземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Субтропічні і помірно теплі області: Атлантична Європа, Середземномор'я, Зх. та Сх. Закавказзя, гірський Туркменістан (Копетдаг), В Україні - Пд. берег Криму (г. Аю-Даг, Кастель), Керченський п-ів (на сх. від с. Золоте, Каралар). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Кількість особин коливається від декількох десятків до 5-6 сотень, залежно від вологозабезпеченості. На г. Аю-Даг налічується до 500, на г. Кастель - близько 50, на Керченському п-ові (Каралар) - близько 650 особин. В останньому місцезнаходженні рослини трапляються поодиноко, а також групами, які нараховують від 20 до 140 особин.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, коливання вологозабезпеченості, антропогенний вплив. На г. Кастель екотопи інтенсивно руйнуються при будівництві доріг та розробці кар'єрів будівельного матеріалу.

Умови місцезростання:

На магматичних інтрузивних відслоненнях кислих, нейтральних та основних порід, у тріщинах і нішах, під нагромадженням порфірових і габбро-діабазових брил, де накопичується вологий дрібнозем. Часто росте разом з печіночниками. Угруповання класу Asplenietea trichomanis. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Терофіт. Озимий однорічник 15-25 см заввишки, вегетує з вересня по липень. Вайї диморфні, тонкі, ніжні, перетинчасті, голі, на червонувато-бурих черешках без зчленування. Пластинки стерильних вай ниткоподібні з віялоподібними частками, спороносних - яйцеподібно-ланцетні, тричі пірчасті з обернено-яйцеподібно- клиноподібними надрізаними частками. Соруси довгасті, розміщені вздовж вторинних жилок, зливаються між собою, покрівець відсутній. Спори бурі, тетраедрично-кулясті з трьома смужками. Гаметофіт багаторічний, з бульбоподібним виростом, що містить поживні речовини, за рахунок яких переносить період з несприятливими умовами. Спороносить в липні. Розмножується спорами та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в заказнику загальнодержавного значення "Аю-Даг". Заборонено несанкціоноване збирання рослин, гербаризацію, знищення місцезростань, проведення будівництва та розробку кар'єрів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне, декоративне.

Основні джерела інформації:

Вахрушева, 1995; Голубев, Ена, Сазонов, 1984; Екофлора України, 2000; Красная книга СССР, 1984; Сазонов, 1986, 1997; Флора европейской части СРСР, 1974; ЧКУ, 1996.

Автор:

Л.П. Вахрушева, В.В. Протопопова, О.В. Сазонов

Фото, малюнок:

В.В. Савчук