Волошка Пачоського
Centaurea paczoskii Kotov ex Klokov
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae) |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Нижньоінгулецький псамофітно-долинний неоендемічний вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Пониззя Інгульця: по лівому березі в околицях с. Заповіт та Новогреднєве (Херсонська обл.); на правому березі - при впадінні р. Вісунь в околицях с. Яковлівки (Миколаївська обл.). Адм. регіони: Мк, Хс.
Чисельність та структура популяцій:
Відомий лише з трьох неподалік розташованих піщаних масивів в пониззі Інгульця загальною площею менше 5 км2. В цілому чисельність виду низька, стан та відтворення популяції незадовільні, однак детальні сучасні дані щодо стану та чисельності популяції відсутні.
Причини зміни чисельності:
Розробка кар'єрів добування піску, штучне заліснення та розорювання піщаних масивів, надмірний випас, зривання рослин на букети.
Умови місцезростання:
Зростає по слабкогорбистих середньоза-рослих пісках із незначним антропогенним навантаженням в пониззі річки Інгулець. Є характерним компонентом псамофітно-степових угруповань кл. Festucetea vaginatea. Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Дворічна трав'яна рослина 35-50 см заввишки. Стебла від середини розгалужені, разом з листками трохи павутинисті. Листки пірчасто- та (нижні) тричі пірчасторозсічені. Суцвіття кошик. Обгортка майже куляста, її листочки жовтуваті, придатки трохи опуклі, жовті, при основи часто з трикутною темнопурпуровою плямою. Квітки світложовті. Плід білувата або бурувата сім'янка 3,5-5 мм завдовжки. Цвіте у серпні-вересні. Плодоносить у вересні-жовтні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до Європейського червоного списку. Необхідне проведення сучасних популяційних досліджень, обстеження Ниж-ньоінгулецьких пісків з метою виявлення ділянок, придатних для створення резервату в місцях зростання виду та його репатріації, введення в культуру в ботанічних садах. Заборонено добування піску, освоєння територій, їх розорювання чи заліснення, проведення надмірного випасу, збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, медоносне, протиерозійне.
Основні джерела інформації:
Клоков, 1935; Пачоский, 1927; Флора УРСР, 1965; Хорология флорьі Украиньї, 1986; ЧКУ, 1996.
Автор:
І.І. Мойсієнко, Р.П. Мельник
Фото, малюнок:
І.І. Мойсієнко