l1

prevnext

Волошка Компера

Centaurea comperiana Steven

Червона книга України Волошка КомпераКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Айстрові (Складноцвіті). Asteraceae (Сompositae)

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Ендемічний вид (можливо, походить від гібридизації C. caprina Steven х Centaurea substituta Czer.).

Ареал виду та його поширення в Україні:

Крим. Зростає на зх. Пд. берега Криму від смт. Сімеїз до мису Айя, а також в Байдар-ській долині в околицях с. Родніковське. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Загальна чисельність і ступінь природного поновлення невідомі. Чисельність окремих популяцій незначна, особини трапляються переважно поодинці чи невеликими групами.

Причини зміни чисельності:

Знищення місцезростань під впливом процесів денудації, а також внаслідок посилення рекреаційного навантаження та господарського освоєння територій.

Умови місцезростання:

Зрідка на сухих кам'янистих схилах, скелях і осипищах. Ценозоутворюючего значення не має, як асектатор входить до складу рослинних угруповань класів Thlaspietea rotundifolii і Onosmo polyphyllae-Ptilostemonetea. Мезо-ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Дворічна трав'яна рослина 30-50 см заввишки з 1-2 прямостоячими, більш-менш розгалуженими стеблами. Стебла і листки сіро-зелені, з павутинистим опушенням. Суцвіття - кошики до 2 см у діаметрі, поодинокі на кінцях стебел і гілок, загалом на рослині нечисленні. Обгортка овально-яйцеподібна, 6-8 мм завширшки. Придатки листочків обгортки шкірясті, по краю війчасті, з буруватим вістрям або колючкою 1-2 мм завдовжки і плівчастими боковими вушками. Квітки пурпурові. Сім'янки без чубка. Цвіте у червні-вересні. Плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється на території Ялтинського гірсько-лісового ПЗ, ландшафтних заказників загальнодержавного значення "Байдарсь-кий" і "Мис Айя", заповідного урочища "Скелі Ласпі". Необхідно контролювати стан популяцій та дотримання заповідного режиму територій ПЗФ. Рекомендується культивувати у ботанічних садах півдня України. Заборонено освоєння територій (забудова) та організація рекреаційних пунктів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, медоносне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Вульф, 1969; Голубев, 1996; Илларионова, 1961; Корженевский, Багрикова, Рьіфф, Бондарева, 2004.

Автор:

Л.Е. Рифф

Фото, малюнок:

О.С. Мандзюк, Т.В. Степаненко