l1

prevnext

Тринія Біберштейна

Trinia biebersteinii Fedoronczuk

Червона книга України Тринія БіберштейнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Селерові (Зонтичні). Apiaceae (Umbelliferae)

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Рідкісний ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Крим. Зрідка трапляється в передгірній та гірській пд.-зх. частині. Вид раніше наводився також з центральної степової частини Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо кілька популяцій (підніжжя г. Челтер, Байдарська яйла, окол. с. Орлине, Колхозне, Соколине, гора Бойко (Великий Каньйон), Ме-кензієві гори (поблизу м. Севастополя), окол. с. Кустове, Тепе-Кермен (Бахчисарайський р-н)). Локальні популяції нечисленні але повно-членні, представлені поодинокими особинами, рідше небагатьма екземплярами (чоловічими і жіночими) на одному квадратному метрі.

Причини зміни чисельності:

Надмірне випасання худоби, витоптування, випалювання, висока стенотопність та слабка конкурентна здатність виду.

Умови місцезростання:

На сухих степових і кам'янистих схилах, яйлах, заходить в рідколісся. Переважно у складі угруповань кл. Festuco-Brometea. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яна монокарпічна рослина з 2-4-річним циклом розвитку, 15-40 см заввишки, з вертикальним або висхідним потовщеним коренем, шийка якого вкрита волокнистими яскраво-бурими рештками відмерлих листків і прямим, від основи або середини розгалуженим стеблом яке, як і довгі косови-сідні гілки, голе і часто фіолетово забарвлене. Прикореневі листки на довгих черешках, при основі розширені у піхви, в обрисі вузько- або ланцетоподібно-видовжені, 7-10 см завдовжки, двічі пірчасто-розсічені на вузьколінійні частки; стеблові листки подібні до прикореневих, на коротких черешках. Зонтики з 4-7 опушених, майже однакових за довжиною променів; обгортка відсутня. Зонтички 15-17-квіткові, при плодах 3-7-променеві (плоди розвиваються лише у частини квіток), обгорточка з п'яти лінійних або шилоподібних листочків. Квітки одностатеві (рослини дводомні). Пелюстки у тичинкових квіток жовтувато-білі, у маточкових-зеленкуваті. Плоди яйцеподібні, до 4 мм завдовжки, з п'ятьма ребрами і великими поодинокими ефіроолійними канальцями в канавках. Цвіте у травні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Рекомендується вирощувати у ботанічних садах. Занесено до Червоного списку МСОП (під назвою Тринія Кітайбеля - Trinia kitaibelii M. Bieb.) та Європейського червоного списку. Охороняється у "Байдарському" заказнику. Необхідно виявити всі можливі місцезростання виду і контролювати стан популяцій. Заборонено випалювання, витоптування й стравлювання худобою, порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ефіроолійне, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Собко, 2005; Федорончук, 1983; ЧКУ, 1996.

Автор:

М.М. Федорончук

Фото, малюнок:

Я.П. Дідух