l1

prevnext

Жабриця Лемана

Seseli lehmannii Degen

Червона книга України Жабриця ЛеманаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Селерові (Зонтичні). Apiaceae (Umbelliferae)

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Рідкісний ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гірський Крим. Зростає на вершинах яйл (Ай-Петрі, Гурзуфська, Демержі, Бабуган (г. Роман-Кош), Чатир-Даг (Ангар-Бурун)) і дуже рідко на безлісих вершинах в поясі букових лісів. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Локальні популяції малочисельні, представлені поодинокими особинами, рідше невеликими групами особин.

Причини зміни чисельності:

Не з'ясовані, можливо пов'язано з малою конкурентною здатністю, високою стено-топністю виду (екологічна локалізованість) та його вузьким ареалом. В дослідах з інтродукцією в Нікітському ботанічному саду в аридних умовах Пд. берега встановлено, що рослини при культивуванні не самовіднов-люються і особини швидко виснажують свій життєвий потенціал.

Умови місцезростання:

Зростає на сухих карбонатних скелях і кам'янистих схилах, карнизах яйли, що мають несформовану рослинніть і відносяться до угрупованнь порядку Alysso-Sedetalia кл. Sedo-Scleranhetea, Thlaspieta rotunclifoliiта кл. Asplenietea trichomanis. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яна багаторічна напів-розеткова рослина, 10-75 см заввишки з потужним каудексом. Стебло голе, облиствлене, просте або розгалужене, при основі вкрите піхвами відмерлих листків. Листки двічі пірчасто розсічені, з лінійними частками останнього порядку, нижні з довгими, верхні - з короткими черешками, як і стебло голі, сизі. Основний зонтик 7-9 см в діаметрі, 30-променевий, бокові зонтич-ки 3,5-5 см в діаметрі, з 12-20 променями. Обгортка з 10-16 лінійно-ланцетоподібних листочків. Зонтички багатоквіткові, з тісно зібраними, майже сидячими квітками; листочки обгорточки вузьколанцетоподібні, дещо колючі. Пелюстки білі або рожеві. Плоди коротко опушені, з виступаючими ребрами. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Червоного списку МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідний контроль за станом популяцій. Заборонено збирання і заготівлю рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ефіроолійне, ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.

Основні джерела інформації:

Вульф, 1958; Никифоров, Корженевский, 2004.

Автор:

М.М. Федорончук

Фото, малюнок:

В.В. Савчук