Борщівник пухнастий
Heracleum pubescens (Hoffm.) M.Bieb.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Селерові (Зонтичні). Apiaceae (Umbelliferae) |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Рідкісний ендемічний вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Вважається ендеміком Пд. берегу Криму (Ні-кітський хребет, окол. Нікітського ботанічного саду), проте, можливо, поширений і на Кавказі. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Рослини не утворюють густих заростей, популяції малочислені, представлені поодинокими особинами.
Причини зміни чисельності:
Не з'ясовані, можливо, пов'язано з малою конкурентною здатністю виду, високою сте-нотопністю рослин (екологічна локалізова-ність) та вузьким ареалом. В інтродукційних дослідах у Нікітському ботанічному саду встановлено, що в аридних умовах зростання особини не мають природного само-відновлення. Існує альтернативна думка про те, що кримські рослини були інтродуковані з Кавказу.
Умови місцезростання:
На вологих затінених місцях в дубових і гра-бинникових лісах (союз Carpinio orientalis - Quercion pubescentis). Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Дво- або багаторічна трав'яна рослина 60-80 см заввишки з потужним каудексом та стрижневою кореневою системою. Стебло глибоко борозенчасте, опушене. Листки трійчасті або пірчастоскладні з двох пар бокових яйцеподібних, пірчасто надрізаних сегментів, зверху голі, знизу дрібно опушені. Зонтики невеликі, 10-12 см в діаметрі, з 18-20 відстовбурчено опушених променів; обгортка відсутня, обгорточка малолиста; квітки білі, зав'язь м'яко відстовбурчено опушена; плоди широко обернено-яйцеподібні, 13-14 см завдовжки і 8-10 см завширшки, голі або тонко-волосисті. Цвіте у липні; плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесено до Європейського червоного списку. Необхідно постійно контролювати стан популяцій, вирощувати в ботанічних садах. Потрібні подальші таксономічні дослідження для підтвердження самостійності виду. Заборонено збирання і заготівлю рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вид інтродукований в Нікітському ботанічному саду та Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.
Господарське та комерційне значення:
Ефіроолійне, протиерозійне.
Основні джерела інформації:
Вульф, 1958; Определитель вьсших растений Крьма, 1972; Флора СССР, 1950; ЧКУ, 1996.
Автор:
М.М. Федорончук
Фото, малюнок:
І.В. Маханьков