l1

prevnext

Колючконос Сібторпа

Echinophora sibthorpiana Guss.

Червона книга України Колючконос СібторпаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Селерові (Зонтичні). Apiaceae (Umbelliferae)

Природоохоронний статус виду:

Зниклий

Наукове значення:

Давньосередземноморський релікт на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Загальний ареал сх.-середземноморсько-передньоазійський: Румунія, Болгарія, Греція, Мала Азія, Закавказзя (Вірменія, Азербайджан, Грузія), Сирія, Іран, Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан, Афганістан. У Зх. Середземномор'ї заміщується вікарним E. tenuifolia L. Єдине місце знаходження в Україні - берег Чорного моря в Зеленій бухті (смт. Новий Світ). Посилання на КараДаг помилкові (в YALT є зразок з гербарію Карадазької наукової станції з підписом "Новий Світ"). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Єдина популяція чисельністю біля 100 особин займала площу 0,005 га. Віковий спектр: ювенільних рослин 27%, іматурних 39%, генеративних 34%.

Причини зміни чисельності:

Популяцію знищено під час будівництва набережної смт. Новий Світ у 1975 р. Останні особини зникли у 1978 р. по завершенні робіт.

Умови місцезростання:

Середній та далекий берегові вали на морському пляжі з гальки і піску, а також приморський земельний кліф. Вид зростав у флористичному комплексі із псамофітів, галофітів та рудералів, у т. ч. Elytrigia nodosa, Eryngium maritimum, Glaucium flavum, Hordeum murinum, Leymus sabulosus, Xanthium spp. та ін. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багато- або дворічна монокарпічна трав'яна рослина, що утворює сильно розгалужену сферичну надземну частину 20-50 см заввишки. Коріння стрижневе, 4-5 мм завтовшки. Прикореневі листки, 25-30 см завдовжки і до 15-20 см завширшки, двічі-тричі пірчасторозсічені на зубчасті яйцеподібні та ланцетні долі. Суцвіття - складний зонтик (1-1,5 см) з 2-5 променями, зонтички 0,5-0,7 см. В кожному зонтичку 10-12 квіток різної структури: 5 чоловічих квіток складають зовнішнє коло, 5 стерильних безпосередньо оточують одну центральну жіночу або двостатеву квітку. Пелюстки жовті, до 1 мм. Листочків обгортки та обгорточки 5, ланцетних, останні при плодах стають майже колючими. Вся рослина вкрита коротким м'яким білуватим волоссям. Цвіте в липні-серпні. Плодоносить у вересні-жовтні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

У випадку знаходження виду можлива репатріація в ботанічний заказник "Новий Світ". Заборонено порушення умов його зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське, харчове.

Основні джерела інформації:

Вульф, 1953; Ена, 1994, 1997; Корженевский, Ена Ан.В., Костин, 1999; Косьіх, Голубев, 1983.

Автор:

А.В. Єна

Фото, малюнок:

В.В. Корженевський