l1

prevnext

Свистуля татарська

Conioselinum vaginatum (Spreng.) Thell.

Червона книга України Свистуля татарськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Селерові (Зонтичні). Apiaceae (Umbelliferae)

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразійський бореальний вид. Поширений від Чехії і Австрії на зх. до сх. частини Азії, у пн. частині ареалу - на рівнині, у пд. - переважно в горах. В Україні кілька локалітетів на Поділлі та в Карпатах. Адм. регіони: Тр, Зк, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо кілька популяцій: Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Улашківці; Вінницька обл., Муровано-Куриловецький р-н, с. НЄМЄРЧЄ; в Карпатах - Закарпатська обл., Велико-Березнянський р-н, Ужанський НПП, ур. Стінка; Тячівський р-н, Карпатський БЗ, окол. с. Велика Уголька, ур. Гребінь. Гірські популяції нараховують по 10-30 різновікових особин, що зростають групами або окремо і займають площу 100-200 м2. Стан рівнинних популяцій невідомий. В Гербарії Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного зберігаються зразки з околиць м. Лубен Полтавської обл., неда-товані зразки з Чернігівської обл. (ймовірно - з початку минулого ст.) та збори 1831 р. з Київської губернії. Зростання виду в цих місцях вимагає підтвердження.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, поширення лімітується відсутністю екотопів відповідного типу.

Умови місцезростання:

На рівнині - вологі тінисті ліси і чагарники. В горах - осипи і щілини вапнякових та багатих карбонатами скель, високотравні затінені угруповання в нижньо-монтанному поясі на висотах 700-1000 м н.р.м. Ґрунти дерново-підзолисті карбонатні (рендзини). Зустрічається в угрупованнях порядку Mulgedio-Aconitetea та союзу Fagion sylvaticae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 50-150 см заввишки. Кореневище дерев'янисте. Стебло сизувате, з помітно зігнутими міжвузлями. Піхви листків довгі, у верхніх листків - трохи здуті. Нижні і середні стеблові листки тричі пірчасті, їх долі голі, блискучі, пірчастороздільні, верхні стеблові листки - перисті. Обгортка 1-2- листа, опадає; обгорточки багатолисті, однобокі, звислі, із щетинистих листочків. Суцвіття - складний зонтик, квітки бруднувато-білі. Плоди овальні, з перетинчасто-крилатими ребрами, завдовжки 5-7 мм. Цвіте у липні-вересні. Плодоносить у серпні-жовтні. Часто з настанням ранніх холодів плоди не встигають дозріти.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Ужанському НПП та в Карпатському БЗ. Стан рівнинних популяцій і обґрунтування необхідних охоронних заходів для їх збереження потребують детальних досліджень. Заборонено рубки лісів, зміну гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Определитель вьісших растений Украиньї, 1987; Hadac, Stoyko, Tasenkevich, Terray, Bural, 1996.

Автор:

Л.О. Тасєнкевич

Фото, малюнок:

О.С. Мандзюк, Т.В. Степаненко