Морківниця (зореморквиця) прибережна
Astrodaucus littoralis (M. Bieb.) Drude
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Селерові (Зонтичні). Apiaceae (Umbelliferae) |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Причорноморський ендемічний вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Балкани, Пн. Причорномор'я, Приазов'я, Крим, бас. Нижнього Дону, Передкавказзя, Зх. Закавказзя. В Україні - Азово-Чорноморське узбережжя. Адм. регіони: Дц, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції локальні, скорочуються. На Лівобережному Причорномор'ї - чотири локаліте-ти, де вид аспектує, з проективним покриттям від 1 до 15 %, з яких два - на території Чорноморського БЗ (о. Довгий і мис Білі Кучугури на Тендрі), один - в РЛП "Кінбурська коса" (пд. мис п-ова Кінбурська коса) і один - пд.-зх. частина о-ва Тендра. У Приазов'ї, Криму спорадично з рясністю до 1.
Причини зміни чисельності:
Рекреація, видобування піску та гальки, будівництво пансіонатів, пляжів.
Умови місцезростання:
Піски, галечники, солончаки, вапнякові морські береги зі змінним режимом зволоження і помірним засоленням. У Приазов'ї - приморські піщані коси, у піонерних угрупованнях кл. Ammophiletea (діагностичний вид асоціації Elymo-Astrodaucetum); на Білосарайській косі - вапнякові обривисті морські береги в угрупованнях кл. Festucetea vaginatae (діагностичний вид союзу Lactuco tatarici-Elytrigion bessarabicae). На Лівобережному Причорномор'ї та Криму - в прибережній частині піщаних кіс, у піонерних угрупованнях кл. Ammophiletea, Cakiletea maritimae, Festucetea vaginatae. Залізничні насипи (окол. м. Мелітополя, ст. Федорівка м. Токмака). Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Дворічна трав'яна рослина з розгалуженим голим стеблом 40-100 см заввишки. Прикореневі листки в обрисі широко трикутні, з довгими черешками; пластинка до 15 см завдовжки, багаторазово пірчасто-розсічена на лінійні частки; стеблові листки дрібніші, верхні - сидячі. Зонтики 10-18-променеві; обгортка відсутня або з 1-3 лінійних листочків. Обгорточка з 8-11 ланцетоподібно-лінійних листочків. Пелюстки білі, до 2 мм завширшки. Плоди видовжено-овальні, з 5-6 рядами зрослими між собою шипиками. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Моніторинг популяцій, створення ботанічних заказників. Охороняється в Чорноморському БЗ, РЛП "Кінбурська коса", Азово-Сиваському НПП, заказниках. Заборонено порушення екотопів, забудова, несанкціонована гербаризація рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Ґрунтотвірне, протиерозійне.
Основні джерела інформації:
Собко, 2005; Уманець,1948; ЧКУ, 1996.
Автор:
М.М. Федорончук, О.Ю. Уманець
Фото, малюнок:
Д.Д. Черняква, О.Ю. Уманець