prevnext

Адіант венерин волос

Adiantum capillus-veneris L.

Червона книга України Адіант венерин волосКарта поширення виду

Судинні рослини
Папоротеподібні. Pteridophyta
Адіантові. Adiantaceae (Pteridaceae sl)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Термофільний середземноморський елемент в Криму на пн. межі ареалу, (угруповання відносяться до специфічного класу Adiantetea capilli-veneris).

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична Європа, Середземномор'я, Кавказ, Середня Азія; вид у широкому розумінні (A. capillus-veneris L. s.l.) поширений у багатьох тропічних та теплопомірних регіонах світу, але в Африці, Пн. та Пд. (північ) Америці та частково Євразії, очеподібно, представлений окремими географічними та каріологічними расами (видами або підвидами). В Україні - Пд. берег Криму: Місхор, Ялта, водопади Учан-Су та Джур-Джур, вершини гір Ай-Петрі, Яузлар, Явлуз, Кастель. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Росте у вигляді поодиноких чи невеликих куртин, що формують фрагментарні популяції, чисельність яких в останні десятиліття скоротилася.

Причини зміни чисельності:

Відбір води, зарегулювання стоків, зміна мікроклімату (вологості повітря), збирання як декоративних рослин.

Умови місцезростання:

Перезволожені карбонатні скелі, що постійно зволожуються, водоспади, береги струмків, місця відкладу травертинів. Формує фрагменти специфічних піонерних маловидових розріджених угруповань класу Adiantetea capilli-veneris (союз Adiantion capilli-veneris), характерних для Середземномор'я. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна папороть, висотою 20-30 см, формує куртини, кореневище довге повзуче. Вайї тричі пірчасторозділь-ні, крайові сегменти округлі, яйцеподібні, зубчасті. Спори в лінійно-довгастих сору-сах, розміщені вздовж кінців жилок по краю пластинок, які відгинаються донизу. Спороносить у червні-серпні. Спори розносяться вітром та водою. Розмножується спорами та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Збереження стабільного водного режиму, розведення в культурі. Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому та "Мис Мартьян" ПЗ. Заборонено відбір води, знищення місць зростання, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Широко культивують в ботанічних садах, приватних колекціях як кімнатну рослину.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Голубев, 1996; Екофлора України, 2000; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

С.О. Свірин