prevnext

Тюльпан скіфський

Tulipa scythica Klokov et Zoz

Червона книга України Тюльпан скіфськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Лілійні. Liliaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Вузькоендемічний вид, споріднений з T. biebersteiniana Schult.f.

Ареал виду та його поширення в Україні:

В Україні на пд. Лівобережного Степу, у межиріччі р. Дніпра і Молочної, в єдиному місцезнаходженні - БЗ "Асканія-Нова". Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локальні, щільністю до 120 особин на 1 м2. У повночленних вікових спектрах переважають генеративні особини. Відновлення популяцій відбувається переважно насіннєвим шляхом.

Причини зміни чисельності:

Знижена конкурентноспроможність, генетична одноманітність популяцій, наявність трав'яної підстилки у місцях зростання на заповідних територіях, що утруднює насіннєве поновлення, а з іншого боку розора-ність південних причорноморських степів.

Умови місцезростання:

Росте на території Великого Чапельського, Агайманського та Бернашівського подів по периферії днищ та в інших дрібних подах (по всій території). Угруповання асоціації Carici praecoxi-Elytrigietum pseudocaesii (кл. Festuco-Limonietea). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 20-35 см заввишки. Цибулини з темно-бурими, майже чорними суцільними твердими оболонками, луски від середини до верху зі смужками рудуватих щетинок, з суцільним кільцем густих щетинок навколо денця; часто цибулини розміщені одна над одною, чоткоподібно. Листки вузьколінійно-ланцетні, верхній - з коротковійкуватим кінчиком, здебільшого спрямовані косо вгору, часто перевищують квітку. Квітки поодинокі (рідко по 2-4), неяскраво-жовті, 18-35 мм завдовжки. Зовнішні листочки оцвітини не більше як у 1,5 раза вужчі від внутрішніх, зовні зеленкуваті, рідко з червонуватим від-дтінком, на верхівці трохи війчасті. Коробочка до 20 мм завдовжки. Цвіте у квітні, плодоносить у травні-червні. Розмножується переважно насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в БЗ "Асканія-Нова". Рекомендується запровадити моніторинг природних популяцій виду та контроль за зміною їх демографічних показників, культивування в ботанічних садах, ввести в культуру та використовувати як вихідний матеріал у селекції декоративних тюльпанів, дотримання умов охорони в заповідних територіях. Заборонено збирання, порушення умов місць зростання, розорювання ділянок подів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в дендропарку БЗ "Асканія-Нова".

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, селекційне.

Основні джерела інформації:

Зоз, Клоков, 1935; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.

Автор:

Л.І. Крицька, В.М. Остапко, В.В. Шаповал, О.І. Литвиненко

Фото, малюнок:

В.В. Шаповал