Тюльпан Шренка
Tulipa schrenkii Regel
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Лілійні. Liliaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Вид на пн.-зх. межі ареалу. На думку Є.В. Мордак (1990), T. schrenkii є синонімом T. gesneriana L. і важливим родоначальником культивованих тюльпанів.Ареал виду та його поширення в Україні:
Північне Причорномор'я, пониззя Дону, Кавказ, сх. частина Малої Азії, Зх. Сибір. В Україні пд. та сх. частини степової зони, Крим. Адм. регіони: Дн, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Локальні популяції налічують десятки, зрідка сотні особин.
Причини зміни чисельності:
Розорювання степів, степових схилів та балок, надмірні пасовищні навантаження, масове зривання на букети, викопування цибулин.
Умови місцезростання:
Степи, на звичайних, південних чорноземах та каштанових ґрунтах. Степові солонці, вапнякові та крейдяні відслонення. Угруповання класу Festuco-Brometea. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Геофіт. Ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10-40 см заввишки. Цибулина яйцеподібна з бурими тонкошкірястими, з внутрішнього боку притиснутоволосистими оболонками. Стебло голе або у верхній частині опушене. Листки (2-3) широко-ланцетні, хвилясті, сизі, звичайно зісподу опушені. Квітки 2,5-5 см завдовжки, поодинокі, частіше червоні, іноді жовті та білуваті. Плід довгаста коробочка. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується цибулинами та насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють в Чорноморському та "Асканія-Нова" БЗ, в Азово-Сиваському НПП, в Українському степовому, Луганському та Карадазькому ПЗ, пам'ятках природи різного рівня. Заборонено збирання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Культивують в Донецькому ботанічному саду НАН України з 1976 р та і інших ботанічних садах.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, селекційне, історичне.
Основні джерела інформації:
Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Красная книга СССР, 1979; Мордак, 1990; Рева, 1982; Флора УРСР. 1950; ЧКУ, 1996; Чопик, 1978.
Автор:
В.С. Ткаченко
Фото, малюнок:
В.В. Шаповал, Б. Суднік-Войциковська