prevnext

Тюльпан двоквітковий

Tulipa biflora Pall.

Червона книга України Тюльпан двоквітковийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Лілійні. Liliaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний на зх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд.-Сх. Закавказзя, Нижнє Поволжя, Зх. Сибір (пд.), зх. Казахстан, Іран. В Україні - Донецький кряж та Крим. Адм. регіони: Дц, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо кілька локальних популяцій. Ечкідазька популяція налічує на 3,5 га майже 2,4 млн. особин (співвідношення прегенеративних і генеративних особин 7 : 3). Найбільша популяція в Сх. Європі пн.-зх. від м. Чауда займає 16 км2,, щільність - 10-18 особин на м2. На Тархан-куті, Казантипі, Чокракському масиві зростає дифузно, локальні популяції малочисельні. Донецька популяція (с. Олександрово-Калинове Костянтинівського р-ну) займає площу 400 м2 і налічує близько 2 тис. особин, щільність 44-103 особини на м2, віковий спектр одновершинний, лівосторонній.

Причини зміни чисельності:

Розорювання степу, ерозія схилів, пере-випас, будівництво, викопування рослин. Судацьку популяцію знищено в 1976 р. при забудові.

Умови місцезростання:

Рівнинні степи або еродовані гірські глинисті схили (5-150 м н.р.м.). Ґрунти сухі, чорноземні, досить змиті. Угруповання належать до порядку Festucetalia valesiacae (кл. Festuco-Brometea), часто порушені, деградо-вані, з розрідженим трав'яним покривом. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10-25 см заввишки. Цибулина з темно-бурими оболонками, рожевошерстистими зсередини. Листки лінійні, серпоподібно вигнуті. Квітки поодинокі або по 2-3 на квітконосі, 3-4 см завдовжки, білі з жовтою основою та блідо-лілуваті зовні, трохи пониклі. Цвіте в березні-квітні, плодоносить у травні-червні. Плід широкояйцеподібна коробочка до 1 см. Розмножується насінням та вегетативно (цибулинами).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

В Криму охороняють в Опукському та Ка-зантипському ПЗ. Донецька популяція знаходиться на території РЛП "Клебан-Бик", Чаудинська популяція зберігається завдяки режиму військового полігону. Заборонено надмірний випас, терасування та заліснення територій, збирання та викопування рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Нікітському ботанічному саду ННЦ УААН, Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, цінний селекційний матеріал.

Основні джерела інформації:

Ена и др., 1998; Косьіх, Голубев, 1983; Крюкова, Лукс, 1978; Рьфф, Крайнюк, 2004; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко, В.В. Новосад, А.В. Єна

Фото, малюнок:

В.П. Ісіков