prevnext

Рябчик малий

Fritillaria meleagroides Patrin ex Schult. et Schult.f.

Червона книга України Рябчик малийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Лілійні. Liliaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейсько-західно-сибірський вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

У середній та пд. смузі Сх. Європи, на пд. Зх. Сибіру, Алтаї, у Середній Азії. В Україні - Лівобережний Лісостеп та Степ (спорадично), Правобережний Лісостеп та Степ (поодиноко). Адм. регіони: Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Xc, Зп.

Чисельність та структура популяцій:

На Лівобережжі популяції досить чисельні, але поступово зменшуються; в інших районах України вид майже зник. У Станично-Луганському відділенні Луганського ПЗ і НПП "Святі Гори" популяції численні, повночленні, структура інших популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності:

Порушення умов зростання: розорювання заплав, докорінне та поверхневе поліпшення лук, випасання худоби; зривання на букети, викопування цибулин.

Умови місцезростання:

Зростає на вогких луках у заплавах річок, зрідка у степових подах. Найкраще почуває себе в лучних угрупованнях кл. Molinio-Arrenathe-retae, зрідка поодинокі екземпляри трапляються в лучно-степових угрупованнях союзу Fragario viridis-Trifolion montani. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 20-70 см заввишки. Цибулина яйцеподібно-куляста, з бурою оболонкою. Стебло з 5-8 вузьколінійними, жолобчастими, загостреними, спірально розташованими листками. Квітки 25-35 мм завдовжки, зазвичай поодинокі, повислі, брудно-пурпурові, всередині жовтуваті з темними плямами, які утворюють невиразний шаховий малюнок, зовнішні листочки оцвітини довгасті або довгасто-еліптичні, внутрішні - довгасто-обернено-яйцеподібні. Плід - довгаста ту-потригранна, гострокінчаста коробочка до 2,5 см завдовжки і 1,5 см завширшки. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням та цибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в БЗ "Асканія-Нова", Луганському ПЗ, НПП "Святі Гори", ряді РЛП, заказників та пам'яток природи загальнодержавного та місцевого значення. Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природно-заповідні території в місцях зростання виду. Заборонено збирання рослин, розорювання річкових заплав, надмірний випас худоби, викошування лук у першій половині літа.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в Донецькому ботанічному саду НАН України, Ботанічному саду ім. О.В. Фомі-на Київського національного університету ім. Т. Шевченка.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Байрак, Стецюк, 2005; Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Кучеревський, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Тарасов, 1983; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.А. Коротченко, О.О. Орлов

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, Л.Я. Нагорна