prevnext

Рябчик шаховий

Frittilaria meleagris L.

Червона книга України Рябчик шаховийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Лілійні. Liliaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Палеарктичний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вид зростає в Атлантичній, Середній (від Скандинавії до Франції) і Сх. Європі, Середземномор'ї, на Алтаї. В Україні - Закарпаття, Передкарпаття, Буковина, Зх. Лісостеп, зрідка - Правобережний Лісостеп, Центральне Полісся. Адм. регіони: Жт, Кв, Лв, Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Зростає окремими куртинами, невеликими за площею та малочисельними. Популяції у віддалених важкодоступних місцях відзначаються високою щільністю і повночленни-ми віковими спектрами, в окол. населених пунктів (наприклад, м. Чернівці) втрачені.

Причини зміни чисельності:

Осушувальна меліорація, надмірне випасання, зривання рослин, переважно для продажу, викопування рослин.

Умови місцезростання:

Вид заплавних екотопів із багатими вологими ґрунтами. В Карпатах відомий із заплав Тиси, долин р. Сірет, р. Прут та ін., де зростає у заплавних дубових, вільхових, ясенево-вільхових, ясеневих лісів (союз Alnion incanae) та в заболочених луках на їх місці. В Правобережному Лісостепу зростає в заплаві р. Рось із виходами гранітів на луках, оточених чорновільшняками.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 15-40 см заввишки із кулястою цибулиною. Стебло пряме, на верхівці дугоподібно загнуте. Сіро-зелені листки чергові, широколінійні, жолобчасті. Стебло несе 2-3 дзвоникоподібні повислі квітки, пурпурні, із шахматним малюнком (зрідка жовті). Плід куляста коробочка. Цвіте в квітні-травні. Плодоносить у червні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в НПП "Синевир" і пам'ятці природи загальнодержавного значення "Білка" (Чернівецька обл.). Необхідно збільшити кількість природно-заповідних територій для охорони виду. Заборонено збирання рослин, проведення осушувальної меліорації, надмірний випас.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк, 2000.

Автор:

Т.Л. Андрієнко, І.І.Чорней

Фото, малюнок:

О.О. Сенчило