prevnext

Ситник тупопелюстковий

Juncus subnodulosus Schrank

Червона книга України Ситник тупопелюстковийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Ситникові. Juncaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Європейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. Скандинавського п-ва, Зх., Середня, Центральна та Пд. Європа (до пн. Туреччини). В Україні на сьогодні відомо лише два достовірних локалітети у верхів'ях р. Зх. Буг (між с. Кол-тів та Верхобуж Золочівського р-ну Львівської обл. та р. Золочівки (окол. с. Зарваниця того ж р-ну) в межах Вороняків. Раніше наводився для Розточчя (с. Немирів, с. Шкло, с. Вільшани-ця Яворівського р-ну Львівської обл.), Опілля (с. Залісся, Золочівського р-ну Львівської обл.) та Закарпаття (Берегівський р-н, Дийда), звідки ймовірно зник. Адм. регіони: Лв, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Локальні ценопопуляції, в яких переважають генеративні особини, що утворюють клони. Найчисельніша популяція виду зосереджена в долині р. Золочівки.

Причини зміни чисельності:

Надмірне осушення екотопів, що призводить до послаблення життєздатності особин виду та їх випадіння із травостою.

Умови місцезростання:

Домінує та зрідка трапляється у зарегульо-ваних меліоративних каналах, на болотистих луках та евтрофних трав'яно-мохових болотах з торфово-болотними ґрунтами, збагаченими карбонатами. Формує угруповання асоціації Juncetum subnodulosi союзу Caltion кл. Molinio-Arrhenatheretea, що займають незначні площі. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна нещіль-нодернинна рослина, 40-100 см заввишки. Кореневище товсте 10-20 см завдовжки. Репродуктивний пагін з 1-2 нижніми лускоподібними, 1-3 серединними та 1-2 приквітковими листками. Серединні та верхові листки циліндричні з губчастими перегородками. Суцвіття зонтикоподібно-волосисте, з численними розчепіреними гілочками першого та другого порядку галуження і дрібними головками квітів. Головки 5-10-квіткові. Листочки оцвітини шкірясті, широкопере-тинчасті, з країв солом'яно-жовті, по центру зеленкуваті, з пурпурними верхівками. Коробочка світло-коричнева, блискуча, тригранно-яйцеподібна, загострена, з коротким носиком. Цвіте у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням та поділом кореневища.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у "Верхобузькому" ландшафтному заказнику. Необхідно провести інвентаризацію місцезростань виду. Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду та проводити контроль за станом популяцій. Заборонено проведення меліоративних робіт, що змінюють гідрологічні умови.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, ґрунтотвірне, ценозоформуюче.

Основні джерела інформації:

Кузярін, 2001; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.

Автор:

О.Т. Кузярін, М.М. Федорончук

Фото, малюнок:

О.Т. Кузярін