Косарики черепитчасті
Gladiolus imbricatus L.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Півникові. Iridaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Європейський, спорадично поширений вид на пд.-сх. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Центральна Європа, Середземномор'я. В Україні спорадично трапляється на зх. та пн.: у Карпатах - більш-менш звичайно; на Поліссі, Малому Поліссі, Розточчі-Опіллі, у Зх. Лісостепу - досить рідко; на Лівобережжі та в Криму - рідко. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Дн, Пл, Хр, Дц, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Недостатньо досліджена. На більшій частині ареалу вид представлений малочисельними нестабільними популяціями, що займають малі площі.
Причини зміни чисельності:
Пасовищне та рекреаційне навантаження, осушувальна меліорація з наступним розорюванням територій. У локалітетах, що розташовані поблизу населених пунктів, та в зонах рекреації рослини під час цвітіння зривають на букети.
Умови місцезростання:
Вид має досить широку еколого-ценотичну амплітуду. Росте переважно на вологих і заболочених луках кл. Molinio-Arrhenatheretea, а також на узліссях, просіках, у рідколіссях, чагарниках тощо. Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Геофіт. Багаторічна трав'яна бульбоцибулинна рослина 40-120 см заввишки. Бульбоцибулина округла, до 2 см завширшки. Стеблових листків 4-6. Серед них 1-2 - лускоподібні (низові), 2-3 - широколінійні або мечоподібні, 9-20 мм завширшки (серединні) та 1-2 - вкорочені (верхові). Суцвіття - однобічний короткий колос (7- 11 см завдовжки) з 5 (3)-12 (14) квіток. Оцвітина зигоморфна, 25-35 мм завдовжки та 30-40 мм завширшки, пурпурово-лілового кольору. Частинки оцвітини овальні, дещо перекриваються, внизу зростаються у коротку, трохи вигнуту трубку, що сидить в обгортці з двох ланцетних приквіток з нижніми вузь-коплівчастими краями. Плід тристулкова обернено-яйцеподібна багатонасінна коробочка. Насінини плескуваті, овальні, крилаті, 4-6 мм завдовжки, коричневі. Цвіте в червні-серпні, плодоносить у вересні-жовтні. Поновлюється вегетативно та насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Окремі популяції розташовані на території Карпатського БЗ, ПЗ "Розточчя", НПП "Си-невир", "Сколівські Бескиди", Шацького, Карпатського НПП та ін. Для забезпечення генеративного поновлення виду на сіножатях необхідно враховувати терміни обнасі-нення виду та особливості його онтогенезу. Заборонено розорювання лук, проведення меліоративних робіт, збирання рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
У культурі від 1604 року. Вирощують у більшості ботанічних садів.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Головкин, Китаева, Немченко, 1986; Флора европей-ской части СССР, 1976; Флора УРСР, 1950; Чопик, 1978.
Автор:
О.О.Кагало, О.Т. Кузярін
Фото, малюнок:
О.О. Кагало,