prevnext

Шафран гарний

Crocus speciosus M.Bieb.

Червона книга України Шафран гарнийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Півникові. Iridaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Евксинсько-гірканський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Крим, Кавказ, Мала Азія, пн. Іран. В Україні - головне пасмо Кримських гір, Керченський п-ів. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локальні з контагіозною просторовою структурою. Щільність окремих скупчень понад 30 різновікових особин на 1 м2, проте кількість генеративних рослин незначна, віковий спектр повночленний, лівосторонній, популяції інвазійного типу. Відтворення популяцій здійснюється переважно вегетативним шляхом. Популяції стійкі, мають високу життєздатність.

Причини зміни чисельності:

Низький рівень насіннєвого поновлення популяцій, низька конкурентоспроможність сходів, надмірне рекреаційне навантаження, збирання на букети, викопування бульбоцибулин.

Умови місцезростання:

Має широку екологічну амплітуду. Яйли та лісовий пояс (трав'янисті і кам'янисті схили, узлісся, рідколісся, галявини, чагарники). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10-40 см заввишки. Бульбоцибулина зі шкірястою оболонкою, що розпадається на кільця, нерідко з придатковими бульбочками біля основи. Листків 2-4, лінійних, що розвиваються після цвітіння наступної весни, досягаючи 40 см завдовжки і 6-8 мм завширшки. Квітки 4-6 см завдовжки, лілові, біля основи з пурпуровою сіткою. Приймочка розсічена, рожева. Цвіте у вересні-жовтні. Вперше зацвітає на 5 рік після проростання. Розмножується насінням і вегетативно бульбоцибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Ялтинському гірсько-лісовому та Кримському ПЗ, а також на території пам'ятки природи загальнодержавного значення "Каратау". Рекомендовано моніторинг популяцій, введення в культуру, вирощування в ботанічних садах, дотримування заповідного режиму природоохоронних територій. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, випас, рекреацію.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Нікітському ботанічному саду- ННЦ УААН, ботанічних садах Донецькому, Національному ім. М.М. Гришка НАН України та ін.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Определитель вьісших растений Крьіма, 1972; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Парфенов, Чопик и др., 1980.

Автор:

В.В. Новосад, В.Г. Собко

Фото, малюнок:

В.П. Ісіков