Шафран гарний
Crocus speciosus M.Bieb.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Півникові. Iridaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Евксинсько-гірканський вид на пн. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Крим, Кавказ, Мала Азія, пн. Іран. В Україні - головне пасмо Кримських гір, Керченський п-ів. Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції локальні з контагіозною просторовою структурою. Щільність окремих скупчень понад 30 різновікових особин на 1 м2, проте кількість генеративних рослин незначна, віковий спектр повночленний, лівосторонній, популяції інвазійного типу. Відтворення популяцій здійснюється переважно вегетативним шляхом. Популяції стійкі, мають високу життєздатність.
Причини зміни чисельності:
Низький рівень насіннєвого поновлення популяцій, низька конкурентоспроможність сходів, надмірне рекреаційне навантаження, збирання на букети, викопування бульбоцибулин.
Умови місцезростання:
Має широку екологічну амплітуду. Яйли та лісовий пояс (трав'янисті і кам'янисті схили, узлісся, рідколісся, галявини, чагарники). Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10-40 см заввишки. Бульбоцибулина зі шкірястою оболонкою, що розпадається на кільця, нерідко з придатковими бульбочками біля основи. Листків 2-4, лінійних, що розвиваються після цвітіння наступної весни, досягаючи 40 см завдовжки і 6-8 мм завширшки. Квітки 4-6 см завдовжки, лілові, біля основи з пурпуровою сіткою. Приймочка розсічена, рожева. Цвіте у вересні-жовтні. Вперше зацвітає на 5 рік після проростання. Розмножується насінням і вегетативно бульбоцибулинами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється у Ялтинському гірсько-лісовому та Кримському ПЗ, а також на території пам'ятки природи загальнодержавного значення "Каратау". Рекомендовано моніторинг популяцій, введення в культуру, вирощування в ботанічних садах, дотримування заповідного режиму природоохоронних територій. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання, випас, рекреацію.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у Нікітському ботанічному саду- ННЦ УААН, ботанічних садах Донецькому, Національному ім. М.М. Гришка НАН України та ін.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Определитель вьісших растений Крьіма, 1972; ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Парфенов, Чопик и др., 1980.
Автор:
В.В. Новосад, В.Г. Собко
Фото, малюнок:
В.П. Ісіков