l1

prevnext

Рутовик коріандролистий

Callianthemum coriandrifolium Rchb.

Червона книга України Рутовик коріандролистийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний диз'юнктивно поширений високогірний вид на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейський альпійський вид з ізольованими оселищами в Піренеях, Альпах, Карпатах і Балканах. В Україні на Чорногірському хребті. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Відома єдина популяція (г. Бребенескул), що налічує 200-250 генеративних особин, на які припадає близько 10% загальної чисельності популяції. Її площа становить біля 300 м2. Самопідтримання лімітується низькою насіннєвою продуктивністю.

Причини зміни чисельності:

Пошкодження ламких квітконосних пагонів при випасанні і рекреаційному витоптуванні негативно впливає на життєздатність популяції. Через послаблення випасання останніми роками чисельність популяції істотно зросла.

Умови місцезростання:

Приурочений до рівної ділянки на гребені Чорногірського хребта на висоті 2000 м н. р. м. Трапляється в альпійському угрупованні Caricetum sempervirentis (союз Festuco saxatilis-Seslerion bielzii, кл. Elyno-Seslerietea). Реакція ґрунту слабкокисла (рН 6,2). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна ко-роткокореневищна рослина з нетривалим життєвим циклом. Листки сизуваті, двопір-частоскладні; листочки пірчастороздільні. Прикореневі листки з довгими черешками у вигляді піхви. Квітконосний пагін 11-17 см заввишки, похилий, трубчастий, як і черешки, несе одну (рідко дві) квітку 16-27 мм діаметром. Листочки оцвітини в кількості 8-12 шт., оберненояйцеподібні, білі, з жовтою плямою при основі. Плід горішок 3-3,5 мм завдовжки, з коротким носиком. Цвіте в червні-липні, плодоносить у липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Популяція знаходиться на межі Карпатського БЗ і Карпатського НПП. З огляду на унікальність популяції вона потребує охорони і включення оселища до зони абсолютної заповідності. Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростання, випасання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Кобів, Нестерук, 1996; Нестерук, 1998, 2004; Szucki, 1994.

Автор:

Ю.Й. Кобів, Ю.Й. Нестерук

Фото, малюнок:

В.І. Штупун