l1

prevnext

Аконіт несправжньо-протиотруйний

Aconitum pseudanthora Btocki ex Pacz.

Червона книга України Аконіт несправжньо-протиотруйнийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Жовтецеві. Ranunculaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Подільський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Подільська височина. Відомий із Заліщиць-кого та Кам'янецького Придністров'я, Покуття, Опілля; за літературними даними наводиться для Чернівецької обл. (Прикарпаття). Адм. регіони: Ів, Тр, Чц, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Один з найрідкісніших видів флори Поділля. Локальні популяції малочисельні, здебільшого представлені генеративними особинами. Незважаючи на нормальну насіннєву продуктивність, поновлення незадовільне.

Причини зміни чисельності:

Антропогенне руйнування місць зростання, неконтрольований випас, ерозія схилів, часті випалювання.

Умови місцезростання:

Вапнякові та гіпсові відслонення, зарості ксерофільних чагарників, кам'янисті й наскельні степи. Угруповання кл. Festuco-Brometea (союз Cirsio-Brachypodion pinnati) та Rhamno-Prunetea. Ксеромезофіт, облігат-ний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 40-80 см заввишки, з веретеноподібно потовщеним коренем. Стебло здебільшого просте, іноді у верхній частині розгалужене. Листки багаторазово пальчасторозсічені на вузь-колінійні частки. Квітки прості, зигоморфні, оцвітина спочатку зеленкувато-жовта, пізніше - пурпурово- фіолетова. Листянки пухнасті, звужені в носик. Цвіте у серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють на території НПП "Подільські Товтри" та РЛП "Дністровський каньйон", однак реальні заходи охорони не здійснювалися. Необхідним є ретельний пошук популяцій, їх інвентаризація та контроль за станом. Для оптимізації охорони в Опіль-ській частині ареалу доцільним є створення заповідного об'єкту на території Тернопільської обл. Заборонено терасування та заліснення схилів, надмірне випасання худоби, випалювання травостою, руйнування місць зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Заверуха, 1985; Флора УРСР, 1953.

Автор:

О.О. Кагало

Фото, малюнок:

О.О. Кагало